Orbán naočkován, Maďarsko před dalším zpřísněním?

Premiér Orbán dostal dnes dopoledne první dávku očkování proti covidu od čínské firmy Sinopharm. Sinopharmem byl v týdnu očkován i prezident János Áder. Oba politici tak zřejmě chtějí zvýšit důvěru veřejnosti v očkovací látky, které nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou (EMA). Zároveň za včerejšek přibylo dosud nejvíce očkování za jeden den, a to přes 104 tisíc. Pravděpodobně byla většina vyočkována už během týdne a teprve o víkendu došlo k doplnění statistik.

Od tohoto týdne se ve velkém očkuje čínskou vakcínou, zatím je v Maďarsku 550 tisíc dávek. Během příštích týdnu má dorazit dalšího půl milionu dávek. Očkovaných Maďarů je tak 677 tisíc, 250 tisíc už má obě dávky očkování. Nejvíce vyočkovaných dávek je stále od společnosti Pfizer BioNTech. Do Velikonoc budou dle Orbána očkováni všichni dosud registrovaní, což znamená 2,5 milionu Maďarů.

Očkují praktici

Kromě toho došlo k několika administrativním změnám. Maďarské očkovací průkazy nebudou obsahovat název ani typ podané vakcíny, vláda touto úpravou nejspíš reaguje na rozhodnutí některých evropských zemí (Polsko) uznávat jen očkování schválené EMA. Zároveň se upravuje očkovací plán tak, aby bylo rychleji více lidí naočkováno první dávkou, týká se to zejména Astry Zenecy, u níž je optimální druhou dávku podat po třech měsících. Maďarsko očkuje AstraZenecou lidi mladší 60 let.

Očkovací ampule Sinopharmu dostávají v Maďarsku praktičtí lékaři, kteří následně dle pokynů vybírají své pacienty na očkování. Během týdne médii proběhlo, že lékaři budou dostávat výrazné prémie za očkování o víkendech. Někteří lékaři byli také medializováni v souvislosti s tím, že před čínskými vakcínami pacienty varovali.

Pacienti mohou očkování ruskou či čínskou vakcínou odmítnout, jejich dávka je pak nabídnuta někomu jinému a oni jsou odsunuti v pořadníku. Orbán věří, že díky čínské vakcíně bude mít Maďarsko brzy nejvíce očkovaných v EU, po vzoru Srbska a Spojených arabských emirátů, kde se očkuje hlavně čínskou vakcínou.

Přes optimistické vyhlídky kolem očkování však Maďarsko zvažuje zpřísnit epidemické restrikce. Denní počty nakažených se dlouhodobě držely kolem tisícovky, až se za poslední dva týdny prudce zvýšily na 4 tisíce a víc, rychle přibývá i pacientů v nemocnicích. Na vině jsou především mutace. Byly již zjištěny stovky případů britské mutace, také jihoafrická a takzvaná česká mutace.

Závod s časem pokračuje

Operativní tým proto zvažuje uzavření všech škol (dosud byly otevřeny základní) a také velké části obchodů, které v Maďarsku také dosud fungovaly (velká obchodní centra). O uzavírání průmyslu se zatím nehovoří, maďarský průmysl je závislý hlavně na automobilkách, majiteli montoven jsou hlavně Němci a Jihokorejci. Premiér Orbán situaci označil za závod s časem, kdy Maďarsko musí ještě chvíli vydržet omezení a zároveň ve velkém očkovat, aby s příchodem jara mohlo nastat rozvolnění opatření. Současná opatření platí od 11. listopadu 2020 nejméně do 15. března 2021.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!