Orbán: Členství v EU je pro Maďarsko nutnost

Během pobytu v Bruselu premiér Orbán poskytl rozhovor agentuře Reuters. Orbán se s žurnalisty sešel v hotelu, kde při summitech bydlí. Rozhovory zahraničním médiím často nedává, nejčastěji německým Welt a Bild, na rozhovory je tu obvykle ministr zahraničí Péter Szijjártó, který nedávno vystoupil i v indické nebo hongkongské TV.
 
Orbán řekl, že se podle něj vede spor o budoucnost Evropy, mezi její „říšskou“ podobou založenou na evropských institucích a Evropou národních států. On sám se podle svých slov někdy cítí „jako bojovník za svobodu, jako před třiceti lety“. „Když někdo říká, že demokracie může být pouze liberální nebo opresivní, musím proti tomu bojovat ve jménu intelektuální svobody,“ řekl. Migrace je „otázkou národní bezpečnosti“ a netají se tím, že Maďarsko „nechce mít paralelní společnosti“ a nemyslí si, že „větší křesťanské a muslimské komunity jsou bezproblémově slučitelné“.
 
Ačkoliv nový migrační plán Evropské komise má některé pozitivní aspekty („zmizela některá tabu“), je to podle Orbána přejmenovaná relokace. On sám podporuje hotspoty mimo území EU, kde by bylo možné žádat o azyl. Maďarsko je podle něj „velmi tolerantní společností“, kde ústava zaručuje práva homosexuálů, ačkoli homosexuální páry nemohou mít právní status rodiny (země má pouze registrované partnerství, pozn. aut.).
 
Obvinění z narušování právního státu považuje za politickou zbraň fiskálně konzervativních zemí severní Evropy, kterým se nelíbí nový plán hospodářské obnovy, z nějž těží hlavně jižní země typu Itálie či Španělsko, ale i státy jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. Odmítl také, že by Maďarsko bylo v průměru více zkorumpované než ostatní země EU.
 
Odchod Británie z EU pokládá za „odvážné rozhodnutí“, které ukázalo „velikost“ národa, ale uvedl, že Maďarsko je příliš úzce ekonomicky integrováno do EU, než aby mohlo odejít. (Maďarská vláda též před brexitovým referendem platila reklamy v britském bulváru, v nichž Orbán vyzýval Brity, aby zůstali po boku Maďarska, pozn. aut.)
 
Svůj vztah s Donaldem Trumpem označil za „mimořádně dobrý“ a uvedl, že je přesvědčen, že Trump bude v listopadu znovuzvolen, a že se opačnou variantou zatím nezabývá. „Jediným důvodem, proč tu sedím po více než 30 letech v politice, je to, že vždy věřím ve svůj plán A,“ řekl.
 
Na otázku, zda by zda by EU měla uvalit na Rusko nové tresty za otravu předního kritika Kremlu Alexeje Navalného odpověděl: „Z maďarského hlediska nechápeme, proč bychom to měli dělat. Pokud by to však Evropská unie chtěla iniciovat, jsme připraveni o tom uvažovat.“
 
Podle Orbána současná politika sankcí není rozumná. „Měli bychom být ve vztahu k Rusku velmi, velmi tvrdí po vojenské stránce a měli bychom být velmi kooperativní po obchodní stránce. Jsme velmi slabí, co se týče armády, a jsme příliš tvrdí, pokud jde o obchod,“ tvrdí.
 
Zopakoval svou podporu pro projekt společné evropské obrany, která je podle něj podmínkou rovnocenného vztahu s Ruskem. Vyslovil se proti tomu, aby EU obešla Kypr, který zablokoval sankce vůči Bělorusku kvůli svému sporu s Tureckem. Výměnou za sankce na Bělorusko chce Kypr sankce i na Turecko. Někteří unijní lídři začali opět volat po tom, aby v rozhodování nebyla nezbytná jednomyslnost. Orbán s tím nesouhlasí.
 
„Neponižujte Kypr,“ řekl Orbán. „Nesouhlasím s nimi (pravděpodobně co se týče Turecka, pozn. aut.), ale to je jejich pozice. Sankce by mohly být vyjednávány znovu a znovu, a až dojde k jednomyslnosti … můžeme tak učinit. Ale teď neexistuje žádná dohoda. (…) Pokud se jednomu členskému státu nelíbí nějaká důležitá záležitost, ostatní to musí respektovat.“
Také uvedl, že Maďarsko a tři další kolegové z V4 ve čtvrtek představili Ursule Von der Leyenové plán ekonomické podpory pro Bělorusko: „Nechtěli bychom, aby se stalo totéž, co se stalo s Ukrajinou, že jsme měli politický koncept, ale žádný ekonomický,“ konstatoval maďarský premiér.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!