Opravna výroků Víta Rakušana

Tentokrát Vít Rakušan píše, že po letech, kdy jeho oponenti jen nadávali, máme konečně opatření, které bude zabezpečovat vnější hranice EU. Takové opatření nemá být nikde jinde než v migračním paktu, který Vít Rakušan pomáhal prosadit a který stále obhajuje.

Už tedy poněkolikáté k ochraně vnějších hranic a migračnímu paktu:

1) Nejprve obecná teze. Pokud chceme nějakou oblast a její hranici chránit proti nějakému negativnímu jevu, pak musíme jednat tak, aby tento negativní jev tuto hranici nepřekračoval. Aby se za ni nedostával. Takové jednání je ochrana hranice.

2) Migrační pakt neobsahuje žádné ustanovení, skutečně žádné, které by jakkoli snižovalo propustnost vnější hranice EU.

3) Za ochranu vnější hranice obsaženou v migračním paktu jeho obhájci, tedy i Vít Rakušan, pokládají azylové řízení na hranicích. Jenže toto azylové řízení na hranicích bude probíhat sice v blízkosti vnějších hranic (a to navíc jen zpravidla), ale už na území EU. Tedy za vnější hranicí.

4) Ano, během hraničního řízení se na migranty bude vztahovat tzv. fikce nepřítomnosti na území EU. Fyzicky zde sice budou, ale právně ne. To má svůj význam a jistě je to jedním z přínosů migračního paktu. Ale je to jen umělá právní konstrukce, která bude umožňovat státům držet migranty během řízení v azylových střediscích. Nic víc.

5) Jakmile je migrant fyzicky na území EU, je pod ochranou lidskoprávního systému, tj. pravděpodobně už v EU zůstane. A to bez ohledu na právní fikci jeho nepřítomnosti, která je ve většině případů navíc jen dočasná.

6) Jak už jsem uvedl v předchozích textech, hraničnímu řízení bude podléhat jen část migrantů.

7) Ochranu vnější hranice by měla zajišťovat agentura FRONTEX, která to ale reálně nedělá. O důvodech, proč to tak je, zase třeba jindy. Migrační pakt ale FRONTEX nijak nereformuje. Vůbec se ho netýká.

Takže závěrem opět kvízová otázka: tvrdí-li Vít Rakušan, s „jeho“ migračním paktem přichází lepší ochrana vnější hranice EU, co to je? Pravdivá informace, dezinformace, polopravda, či snad dokonce lež?

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč