Opozice těsně vede nad Fideszem. Šanci vyhrát by měl primátor Budapešti

Maďarské opoziční strany představují své kandidáty na premiéra v primárkách. Zatím jsou potvrzení tři – předseda Jobbiku Péter Jakab, starosta města Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay a předseda hnutí Momentum András Fekete-Győr. Podle volebních preferencí by aktuálně sjednocená opozice mohla těsně porazit Fidesz, u pěti ze šesti velkých sociologických agentur mají opoziční strany navrch, a to maximálně o 4 procenta. Fidesz stále vede jen u agentury Nézőpont. Společně do voleb jdou Demokratická koalice, Jobbik, LMP, Dialog pro Maďarsko, Momentum a socialisté.

Volebního lídra chtějí strany představit během podzimu, do té doby proběhnou primárky o kandidatury v jednotlivých obvodech a taky ty premiérské. Momentum už představuje i své lokální kandidáty – v budapešťské čtvrti Zugló dává do boje nezávislého poslance a protikorupčního aktivistu Ákose Hadházyho. To budí lehký odpor u socialistů, jejichž Csaba Tóth v této oblasti minule vyhrál.

V souboji o premiérskou kandidaturu se zatím čeká na vyjádření primátora Budapešti Gergelye Karácsonye, kterému média a politologové připisují velké šance. Původně Karácsony kandidaturu odmítal, nyní však říká, že “pokud by kandidoval, tak jedině přes primárky.” Vzhledem k tomu, že se opozice na primárkách již dohodla, vypadá primátorova kandidatura celkem pravděpodobně. Jeho výhodou je, že má za sebou výhru v budapešťských volbách a je tím pádem Maďarům dost známý.

V čerstvém průzkumu popularity možných lídrů opoziční kandidátky od agentury Medián vede právě Karácsony, z opozičních voličů jej podporuje 39 %. Péter Jakab z Jobbiku následuje s 32 %, europoslankyni Kláru Dobrev z Demokratické koalice by volilo 25 %. Péter Márki-Zay by byl volitelný pro 22 % protivládních voličů, András Fekete-Győr pak pro 10 %. Naopak nevolitelná je pro nejvíce opozičních voličů Dobrev, 39 % by ji určitě nevolilo.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!