Opozice proti Orbánovi půjde ve volbách společně

Nastal další posun ve spojování opozice do voleb v roce 2022. Je opět o něco  pravděpodobnější, že do nich všechny opoziční strany půjdou společně s jedním kandidátem na premiéra a jednou kandidátní listinou.
 
Na svém předsednictvu si to dnes odhlasovalo i dříve radikálně pravicové hnutí Jobbik, které dříve spolupráci s levicí odmítalo.
 
Společný postup opozice prosazuje Demokratická koalice Ference Gyurcsánye, socialisté, Párbeszéd (Dialog) i liberální Momentum. Pro Jobbik bylo dlouho nepředstavitelné spolupracovat s expremiérem Gyurcsányem i s MSZP. Jobbik totiž vznikl jako protestní hnutí právě za vlády Gyurcsánye, během níž Maďarsko téměř zbankrotovalo.
 
V poslední době nicméně Jobbik prochází posunem do středu. Jeho současný předseda Péter Jakab původně prosazoval dvě kandidátní listy, kdy by se Jobbik spojil se zelenou LMP a Momentem, dvěma rovněž v zásadě protestními hnutími. Nyní potvrdil, že se Jobbik k levici přidá. V průzkumech se aktuálně pohybuje mezi 5 a 10 procenty.
 
Shoda panuje i na základním rámci spolupráce. V jednomandátových obvodech opozice nasadí jednoho kandidáta vybraného v primárkách místními. Lídr celostátní kandidátní listiny (poměrné části voleb) bude také vybrán primárkami, složení kandidátky bude mixem opozičních stran. Primárky už opozice použila před volbou primátora Budapešti, společně vybraný kandidát Karácsony nakonec zvítězil.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!