Operace Atlantic Resolve a úzké profily ruské propagandy

Před několika dny proběhla na sociálních sítích v USA vlna paniky a dezinformací ohledně cvičení Atlantic Resolve. Atlantic Resolve je cvičení, které se koná pravidelně každý rok, konalo se pravidelně i během Trumpova prezidentství, je to cvičení v logistické přepravě a armáda povolává logistické rezervisty, které si neudržuje v aktivní službě v době, kdy je nepotřebuje. Atlantic Resolve se jmenuje od roku 2014, ale je to v podstatě pokračování pravidelných cvičení NATO Reforger, které ověřovaly, jaká je logistická kapacita zásobování jednotek v Evropě z USA.

Tento rok se kolem tohoto cvičení vyvalila vlna dezinformací a memů na téma, že již začíná třetí světová válka s Ruskem. Ve stejnou dobu se konalo cvičení Unitas US námořnictva, námořní pěchoty a Jihoamerických spřátelených zemí. Překvapivě kolem této události se téměř žádné dezinformace na sociálních sítích nevynořily, ačkoliv příležitost k tomu byla velká. Cvičilo se s podobnými drony, jako byly pravděpodobně použité k odpálení Kerčského mostu, jedno z témat cvičení bylo, jak zabránit nelegálnímu Čínskému rybolovu v teritoriálních vodách Jihoamerických států a dalo se to celé ještě spinovat tak, že se nacvičuje vylodění na Kubě, ve Venezuele nebo zásah proti Mexickým kartelům přímo v Mexiku. Přesto se na sítích neobjevilo téměř nic.

Dělal jsem nedávno konzultace pro bezpečnostní informační firmu Veloxxity a měl jsem při tom přístup k jejich programu Cyabra, který pomocí AI odhaluje neautenticky generovaný sentiment na sociálních sítích. Už v minulosti jsem říkal, že Ruská internetová propaganda má tři fáze:

1. „Zasetí“ informace
2. „Sklizeň“ – kdy Rusové vidí, které informace se uchytily a o co lidé projevili zájem.
3. „Amplifikace“ kdy zintenzivňují poselství prostřednictvím botů a sofistů.

Bot = neautentický účet na sociálních sítích, který může ovládat automat, ale i placený člověk, který zpravidla ovládá více podobných účtů. Odtud dezinformace původně pocházejí. Klasický účet bota na sociálních sítích se vyznačuje tím, že na něm nejsou téměř žádné jiné aktivity než aktuální politické pobouření (žádné dovolené, rodina, mazlíčci, jídla, koníčky atd.)

Sofista = autentický účet existujícího člověka s rodinou, dovolenými a mazlíčky atd., který vědomě nebo nevědomě dezinformaci od botů převezme a amplifikuje.

Atlantic Resolve i Unitas jsou každoroční události, ale rozdíl v jejich pokrytí dezinformátory nemohl být větší. A tady jsem si uvědomil, že Ruská propaganda má své úzké profily a její kreativita má svoje limity. U botů má dezinformace svůj počátek. Když jí převezmou sofisté, jsme ve fázi „sklizně“ a „amplifikace“. Podívejme se na Atlantic Resolve. Velký skandál tady bylo v podstatě to, že Biden autorizoval armádu k aktivaci 3000 rezervistů. Pokud se podíváme, kde vznikl na sítích hlavní sentiment, tak to bylo prakticky výhradně v USA. Pokud se podíváme na seznam hlavních šiřitelů misinformací o Atlantic Resolve (ať už vědomých nebo nevědomých) jsou to:

  • Robert F. Kennedy Jr.
  • Vivek Ramaswamy
  • Charlie Kirk
  • Marjorie Green
  • Benny Johnson

Tito lidé jsou autentičtí uživatelé, kteří posloužili jako super-šiřitelé této konkrétní dezinformace.

Otázkou je – proč všichni mluvili o Atlantic Resolve a nikdo nemluvil o Unitas? Jak bylo řečeno na začátku – Unitas se mohlo stát zlatým dolem pro spekulace, misinformace a dezinformace a věci o chystaném zásahu v Mexiku, na Kubě nebo Venezuele nebo boji proti Čínským špionážním lodím maskujícím se jako rybářské lodě se mohly velmi snadno uchytit.

Rusové asi vyhodnotili, že pokrytí Atlantic Resolve je pro ně důležitější a mají jen limitované množství zdrojů, jak dezinformace šířit. Proto takový rozdíl mezi dvěma prakticky identickými událostmi.

Převzato z autorova YouTube kanálu.

Překlad: Vláďa Krupa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!