O vakcínách v Evropském parlamentu

Včera probíhala celé dopoledne diskuse, kterou prosadila naše frakce Evropských konzervativců a reformistů. V EU to vře, zejména v Německu je diskuse ostrá. Ptáme se i my. Vakcíny je nedostatek všude v EU a Komise je pod palbou kritiky.

Už jsem to předvídal o Vánocích, teď se to vyjevuje naplno, když všichni vidí, jak rychle vakcinují v Izraeli, Británii, arabských státech Zálivu a dokonce i v chaotických Spojených státech.

U nás doma se diskuse právem soustřeďuje na selhání vlády (na obrázku by ČR byla až někde za Tureckem…). Pozdě a špatně připravená strategie, chybující registrační systém, dovoz injekčních stříkaček z Číny na poslední chvíli… To vše je oprávněná kritika. Zároveň ale platí, že i kdyby bylo Česko připravené jako Dánsko či Německo, stejně by to nestačilo. Hejtman Martin Kuba v dobrém systému, který sám vytvořil, naočkoval kvantum klientů za den, ale pak musel týden čekat na další dodávku. Vakcíny je málo díky Evropské komisi, kterou členské státy loni exkluzivně pověřily vyjednáváním.

Kde udělala komise chyby?  1) hrála na příliš na levnou cenu. Izrael a další státy EU přeplatily, dodávky mají přednostně. Spočítaly si, že dvojnásobná cena za vakcínu je furt úspornější než dva týdny lockdownu navíc.  2) EK odmítla převzít právní zodpovědnost za kolaterální zdravotní potíže po vakcinaci. V USA, Británii a Izraeli to vzaly stát a pojišťovny na sebe. A propos – kvůli tomu je vakcinace u nás dobrovolná (nikoli z nějaké svobodomyslnosti).  3) procedura schvalování v EMA je byrokratická a zdlouhavá. Opatrnost vítězí. A konečně za 4) v EK převážilo politické balancování. Francouzi si prosadil, aby komise už v září uzavřela smlouvu o nákupu 300 mil. dávek firmy Sanofi, přestože bylo jasné, že má ve vývoji obrovské zpoždění. Naopak smlouvy s americkými Pfizerem a Modernou, které jsou zatím jediné schválené k užití, uzavřela na malé množství a pozdě – až v druhé půli listopadu.

Nechci tím naznačit, že by česká vláda dokázala sama dojednat víc než Evropská komise. Tomu nevěřím. Přesto je na místě EK kritizovat. Ty čtyři důvody zpoždění přesně ukazují, kde EU za světem zaostává. Nedokáže rychle reagovat, neumí riskovat, byrokracie komplikuje rozhodování, evropské velmoci si prosazují vlastní zájmy bez ohledu na druhé (Francie). Na to všechno jsme se v Evropském parlamentu ptali. Odpovědi byly spíš vyhýbavé.

 

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!