O Prigožinovi a neviditelné armádě; aneb puč, který se neděje

Včera večer jsme byli svědky, jak Jevgenij Prigožin, majitel žoldácké skupiny Wagner, otevřeně označil náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova a ministra obrany Sergeje Šojgua za veřejné nepřátele, kteří lžou ruskému diktátorovi Putinovi. To, co následovalo, ovšem nečekal vůbec nikdo.

I když se o této eventualitě hovořilo delší dobu, musíme uznat, že i my jsme se zprvu domnívali, že jde o typickou mocenskou hru, jak to Rusové umí. Avšak to, co se dalo do pohybu, se fakticky rovnalo pokusu o ozbrojený puč.

Předem uvádíme, že Jevgenij Prigožin potvrdil informace o zastavení Wágnerovského marše na Moskvu a tvrdí, že souhlasil s návratem svých jednotek zpět na pozice, ze kterých odešli. Vše nasvědčuje tomu, že tomu tak je a fámy, že se jedná o fake jsou fake.

Prigožin 24.6.2023 ráno mluví s prvním náměstkem ministra obrany Junusem-Bek Jevkurovem. Prigožin prohlásil, že vytáhne na Moskvu

Poté, co Prigožin oznámil že nejvyšší armádní velení pouze lže nejen veřejnosti (což se tak nějak dá očekávat), ale i Putinovi (což všichni tak nějak tušili, ale nikdo si nepřipouštěl, že by skutečně jeden z nejmocnějších lidí světa mohl být tak snadno manipulovatelný), pravděpodobně očekával, že ruský diktátor nechá Šojgua a Gerasimova odvolat, případně “zmizet”. Nebyl sám. Tento názor sdílelo nemálo komentátorů a analytiků, ovšem to, co následovalo, asi vyrazilo dech většině z nich. Putin se totiž jasně postavil za současné armádní velení a oznámil, že Wagnerovci vráží nůž do ruských zad. I přesto však pravděpodobně nepřišly přímé rozkazy žoldácké povstání potlačit hrubou silou, ačkoliv ke střetům místy docházelo.

Wagnerovci již od včerejší noci na různých kanálech šířili informace, že míří na Moskvu, a že kdokoliv se jim postaví, “bude považován za podporovatele Ukrajiny,” a jako s takovým s ním také bude naloženo. Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) ve spolupráci s jednotkami rychlé reakce SOBR stavěla ještě v noci na příjezdových cestách kolem Moskvy kontrolní stanoviště.

Wagnerovci pózují v Rostově na Donu.

Od včerejší noci byla situace taková, že komunikační kanály Wagnerovců naplno tlačily příběh o skandálních rozhodnutích ruského velení, které odmítá přijmout odpovědnost za desítky a desítky tisíc mrtvých ruských vojáků na Ukrajině. Říkaly, že ruská agrese proti Ukrajině nebyla opodstatněná a k rozhodnutí invazi provést došlo na základě zmanipulovaných informací. To samé ostatně tvrdí i sám Prigožin. Ten byl dnes 24.6.2023 viděn (a bylo to potvrzeno i videem), jak mluví s prvním náměstkem ruského ministerstva obrany.

Národní protiteroristický výbor včera obvinil Prigožina z podněcování ozbrojené vzpoury. Dnes ráno se na telegramovém kanále AP Wagner objevily zprávy jako “Putin si vybral. To horší. Brzy budeme mít nového prezidenta.” Jde o zprávu, která přímo reaguje na fakt, že se Putin nepostavil za svého někdejšího velmi blízkého spojence, se kterým úzce spolupracoval již v době, kdy byl petrohradským starostou. Zpráva, která se objevila o několik hodin později byla ještě zajímavější:

“Putin zažehl v rusku občanskou válku. Místo toho, aby poslal dva degeneráty (Šojgua s Gerasimovem), vydal rozkaz neutralizovat k boji nejlépe připravenou jednotu v Rusku. Život dvou zrádců má podle něj větší hodnotu než životy 25 tisíc hrdinů. Kdo je v tomto konfliktu ten špatný, je jasné. ČVK Wagner si jde pro vítězství.”

Ráno se také začaly objevovat zprávy, že se Wagnerovcům ráno podařilo dorazit do Voroněže, kde obsadili několik továren, které pracují pro ruskou válečnou mašinérii. Jde o silné gesto, protože je podle všech dostupných informací získali prakticky bez boje. Později během dne se však objevilo video, které mělo ukazovat letecký úder na kolonu vozidel na jedné ze silnic ve směru na Moskvu, která patřila žoldákům. Pravost videa se však prozatím nepodařilo ověřit a není jisté, zda jde o pravdivou informaci, protože Prigožin sám se o podobném útoku nezmínil.

Trosky vrtulníku Ka-52 sestřeleného Wagnerovci u Voroněže.

Putin v živém projevu prohlásil, že to “co některé síly dělají, lze označit za bodnutí do zad.” Nezmínil ani Wagnery, ani Prigožina. Žoldácké společnosti jsou v Rusku nelegální, takže je logické, že je nemohl označit veřejně, podobně tak Prigožinovo jméno, se kterým si Putin moc nepřeje být veřejně jmenován. Dále oznámil, že je připraven vydat rozkaz, aby bylo povstání potlačeno třeba i silou. Je však třeba mít na paměti, že Prigožinovi žoldáci mají skutečné bojové zkušenosti z Ukrajiny, na rozdíl od jednotek, které má momentálně ministerstvo obrany k dispozici na svém území. Je pravdou, že se Putin nesnažil žoldáky shazovat, ale naopak se jim snažil poradit, aby neposlouchali své velitele, kteří je tlačí k nesmyslným úkolům, které mají srazit Rusko na kolena a dotlačit ke kapitulaci. Tyto velitele označil za zrádce Ruska.

Ministerstvo obrany ve svém prohlášení k Wagnerovcům oznámilo, že všem, kdo se rozhodnou nepokračovat v povstání, zaručuje bezpečnost před případnými represemi ze strany jejich spolubojovníků a garantuje jejich bezpečí i před úřady.

Wagnerovci dnes během odpoledne dorazili také do Lipecku, kde se k nim s vysokou pravděpodobností přidala část místní posádky a během dne se objevily zprávy, že na jejich stranu přešli i příslušníci ruské 217. gardového výsadkového pluku 98. gardové výsadkové divize.

Ruští vojáci chystají checkpoint před Moskvou

Putin odletěl během dne do Petrohradu, což je také Prigožinovo domácí město, ve kterém se podle posledních informací nacházel včera. Co přesně tam řešil, není jasné, ale nelze pochybovat, že by se to netýkalo současné situace. Podle některých zpráv jsou navíc kanceláře Wagnera pod kontrolou FSB.

Dnes večer se začaly na telegramových účtech objevovat informace, že Prigožin se rozhodl, že nechce “prolévat krev na domácí frontě,” a proto se jeho lidé navrátí zpět do svých ubikací. Podobně se na svém telegramu vyjádřilo i tiskové oddělení kanceláře běloruského diktátora Lukašenka, které tvrdí, že majitele žoldáků přesvědčil k deeskalaci napětí a ukončení tažení na Moskvu a následně to potvrdil podle RIA Novosti i sám Prigožin audio zprávou na svém telegramovém účtu. Není jasné, jakou má kontrolu nad bezpečnostními garancemi, které údajně od Putina a ministerstva obrany dostal. Nemůžeme ani vyloučit, že došlo k protislužbám, protože ruská junta měla Prigožinovi nabídnout také “vyřešení problémů mezi ním, Šojguem a Gerasimovem”, což může znamenat prakticky cokoliv. Jestli je to skutečně konec celé Taškařice, ukáže jen čas.

Wágnerovci měli podle ministerstva obrany sestřelit následující stroje ruského letectva: 

  • 3x vrtulník Mi-8MTPR (stroj nesoucí techniku pro REB)
  • 1x transportní vrtulník Mi-8
  • 1x bitevní vrtulník Ka-52
  • 1x bitevní/transportní vrtulník Mi-35M
  • 1x Il-22 VPU (létající velitelské stanoviště)

Za zničení těchto strojů měl nést odpovědnost přímo Prigožin, ale všechny žaloby již byly staženy.

Buď jak buď největším poraženým v celé Taškařici je tak sám ruský diktátor, který uprchl do Petrohradu a příměří za něj vyjednal Lukašenko. Přesně Podle Plánu.

Reakce dezolátů všech zemí byly povětšinou zábavné. Od označování Prigožina za zrádce, přes fantasmagorie, že si Prigožina koupily země NATO, aby v Rusku provedl puč, až po naprosto komické teorie o tom, že ve skutečnosti jde jen o snahu utajit přesun ruských sil pro obnovení útoku na Kyjev. Jestli jste si mysleli, že jsou tito lidé odtržení od reality, protože fandí Rusku v jeho útočné válce na Ukrajině, tak tady je jasně vidět jejich zaslepenost. Jakákoliv sebehorší zpráva pro Rusko musí totiž automaticky být součástí nějakého obrovského schématu, který ten inteligentní Putin vymyslel, aby doběhl kolektivní Západ. Prostě odmítají uznat, že se v Rusku začaly krysy požírat navzájem, protože válčí o moc. 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme