Nová ekonomická teorie v (české) praxi…

„Neexistuje nic jako oběd zdarma.„ To je výrok slavného nobelisty Miltona Friedmana. Na nás, Čechy, si s tím ale velikán světové ekonomie nepřijde, protože my jsme vynalezli „oběd za půlku“. Vážně, stačí se podívat na kampaň značky Corrency, která vyzývá k tomu, abychom si na oběd za půlku „skočili“. Jenže on tu druhou půlku samozřejmě nakonec někdo zaplatí. Vy! Daňoví poplatníci…

No jo, ale jak jsme to my, čeští šibalové, zařídili? Je to prosté. Když jste například občany Prahy 1, jste registrovaní v systému Corrency, máte její aplikaci a „skočíte si“ na oběd do té správné restaurace (těch míst je více – pochopitelně všechny na Praze 1), tak opravdu zaplatíte pouze polovinu ceny. Je to tak, tezi Miltona Friedmana o obědě zdarma roztrháte na malé kousíčky.

Kdo zaplatí zbytek?

Ale jak je to s tou druhou polovinou ceny? Tu zaplatí občané Prahy 1, kteří na tom obědě nebyli. Corrency umožňuje vytáhnout peníze z jejich kapsy za jimi nekonzumovaný oběd prostřednictvím veřejného rozpočtu. Obchodníkovi, v tomto případě restauratérovi na Praze 1, totiž druhou půlku ceny oběda zaplatí radní z městského rozpočtu. Jak prosté a důvtipné. Corrency si pak z dotované transakce vezme provizi. Projekt se totiž realizuje jako tzv. pilotní projekt, „jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších obyvatel.“ Ano, obyvatelé nejbohatší části nejbohatšího města naší země potřebují posílit koupěschopnost.  Stojí to jen dva miliony…

Něco zbude i na reklamní kampaň. Mimochodem, zajímavé na té kampani je to, že se jí účastní například Janek Rubeš, který na videu asertivně vysvětluje, jak je to vše jednoduché a vlastně skvělé. Holt jednou chytáš zloděje a jindy zase… ne.

Celý systém má vůbec řadu zábavných momentů. Stačí si na stránkách Corrency přečíst jeho obhajobu. V době covidu pomáhal přežít živnostníkům, zatímco nyní jde o nástroj v boji proti následkům inflace! Zkrátka to vypadá, že Corrency je nejen geniální způsob, jak obejít základní ekonomická pravidla viz „oběd zdarma“, ale i univerzální lék na všechny možné neduhy ekonomiky. Doufejme, že při příštím udílení Nobelovy ceny nebudou tvůrci opomenuti.

A kdo vydělá?

A kdo jsou příští nobelisté? Hlavně bývalý kandidát hnutí ANO na primátora a pražský zastupitel Petr Stuchlík. Ale taky Adriana Krnáčová, bývalá primátorka za ANO, kterou firma uvádí na pozici „business development“. Neměli bychom zapomenout ani na radní a zastupitele, kteří „geniální“ systém Corrency pro své občany koupili. Nepřekvapí, že většinou jsou z ANO.  A velký dík patří i Ministerstvu průmyslu a obchodu za dotaci! Lze si jen domýšlet, jaké bohulibé pohnutky všechny politiky a úředníky k podpoře Corrency vedly.

Na druhou stranu, na všem špatném lze najít i něco dobrého. To, že může v nejbohatším mikroregionu střední Evropy a dokonce v samotném centru Prahy existovat systém, který fakticky obírá část občanů, včetně obchodníků ve prospěch jiných, znamená, že máme peněz pořád dost. Pokud se tedy bavíme o šetření v souvislosti s veřejnými rozpočty, tak je kde brát. S velkou rezervou.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!