Noste roušky, země musí fungovat, vzkázal Orbán

Žádné další zastavení ekonomiky se neočekává, řekl premiér Orbán v rozhovoru pro státní televizi M1. Zdravotnictví je podle něj nyní dobře připravené a vláda nechce trvale omezovat ani cestovní ruch, ani provoz škol. Z nedávné národní konzultace (dotazník vlády o covidu) podle něj plyne, že si lidé nepřejí ani další přechod na distanční výuku.
 
Dotazník podle premiéra odevzdalo 1.8 milionu lidí, z nichž většina nechce lockdown ani uzavření škol. Odmítači roušek v dopravě a obchodech budou nyní čelit pokutám. Při přijímání dalších opatření se vláda bude řídit primárně křivkou úmrtí. Pokud by rapidně stoupla, je možné i uzavření škol. Zopakoval také slib, že kolik pracovních míst v epidemii zanikne, tolik jich vláda znovu vytvoří. Jako extrémní příklad hospodářského propadu zmínil budapešťský turismus, který dosud stál téměř zcela na zahraničních hostech. Podle Orbána to nebude možné ani v příštím roce a tamní podnikatelé budou muset změnit obchodní model. V tom jim prý vláda pomůže, budapešťské samosprávě už údajně na podporu ekonomiky vyhradila 100 miliard forintů.
 
V rozhovoru přišla řeč i na jarní nouzový stav a zmocňovací zákon, který se setkal velkou vlnou kritiky v Evropě. „Němci si myslí, že mají lepší demokracii než my, ale mýlí se. Když se podíváme na pestrost médií, Maďarsko dokonce Německo předčí. Velké země si zkrátka myslí, že všechno dělají lépe,“‎ řekl Orbán na adresu zahraničních odpůrců jeho vlády. „Je jasné, že třeba v Berlíně je jiný svět než v Budapešti. A takhle to taky bude. Každý má nárok na to žít, jak chce. My Maďaři nechceme migranty a otevřenou společnost, nechceme se smíchat s jinými, chceme zachovat křesťanskou maďarskou civilizaci.“‎
 
Pokud jde o epidemickou situaci v Česku a celé střední Evropě, maďarská vláda je s Čechy, Poláky a Slováky slovy Orbána „v denním kontaktu“‎ a ví, co se děje v Praze a jak vlády reagují.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!