Noční můra demokratů

Přibližně na začátku srpna (tedy ještě před pádem Kábulu) varoval výbor Demokratické strany pro kampaň do Sněmovny reprezentantů, že na základě interních průzkumů ztrácejí v klíčových obvodech jejich kandidáti na republikány až 6 procentních bodů. Takový scénář by pak znamenal téměř jistou ztrátu obou komor v doplňovacích volbách do kongresu, tzv. midterms.

Od té doby proběhl Afghánistán, začala energetická a inflační krize, nedávné guvernérské volby a čísla 51-43 si v hodnocení prezidenta Bidena prohodila role. Tato čísla jsou podle všeho spojena především se zklamáním voličů z demokratické administrativy.

Demokraté měli po volbách připraveno mnoho zásadních legislativních změn – od obřích investic, výrazného usnadnění účasti na volbách, zdvojnásobení federální minimální mzdy, až po reformu veřejného zdravotnictví. Nepodařilo se prosadit vůbec nic. Prezident rezignoval na jakýkoli legislativní tlak v kongresu se slovy, že si to má demokratická většina zařídit sama. Vlastně nedělá nic, kromě rozhovorů pro média nebo cestování na konference. (A ani pak se nedočtete v novinách, co na konferenci řekl. Zato se dozvíte, že spal a prděl na veřejnosti; hodnotná účast.) Viceprezidentka Harrisová od migrační krize na jižní hranici zmizela úplně (proto má možná ještě horší hodnocení). A demokratická většina v obou komorách Kongresu je sice těsná, zato pořádně rozdělená. Centristické a levicové křídlo legislativců si navzájem házejí klacky pod nohy. Jediné, v čem se shodnou, je odpor vůči mainstreamovému vedení strany. Jediné, co bylo prosazeno, je tak investiční balíček, který je však oproti plánu asi pětinový co do objemu.

Donaldu Trumpovi paradoxně roční pobyt v ústraní dost svědčí, a to jak politicky, tak i zdravotně. Nedávno zveřejnil fotografii, kde vypadá o dost mladší a hubenější, než když opouštěl úřad. Od doby, co mu byly zablokovány všechny jeho sociální sítě, jeho oblíbenost pozvolna stoupá a před nedávnem se dokonce dostala do kladných čísel. Zde by se asi hodila ironická poznámka na způsob „Čím míň Trumpa, tím víc Trumpa.“ Ale roste pravděpodobně celá republikánská strana, která podle některých průzkumů vede už i v přepočtu na hlasy voličů (a nejen volebních delegátů), což je pro republikány celkem neobvyklé.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!