Než začnete útočit na Maďarsko…

„Bylo by skvělé, kdyby nám Joe Biden mohl říci, proč naléhal na ukrajinskou vládu, aby odvolala generálního prokurátora, a jak to vše souvisí s tím, že vyšetřování podnikání jeho syna v energetice na Ukrajině vyznívá do ztracena,“ řekl ministr zahraničí Szijjártó v odpovědi na včerejší komentář Joea Bidena, v němž vhodil Maďarsko, Polsko a Bělorusko do jednoho pytle s nápisem „totalitní režimy“.

Ve svém komentáři proneseném včera v rámci televizní debaty označil prezidentský kandidát Joe Biden Maďarsko a Polsko – po boku Běloruska – za „totalitní režimy“ a dodal, že prezident Donald Trump očividně podporuje „všechny gaunery světa“. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó odpověděl na své facebookové stránce krátkým videem.

Na začátku videa ministr Szijjártó upozornil, že se Joe Biden v době, kdy byl viceprezidentem, „obzvlášť horlivě“ zabýval zahraniční politikou: „můžeme si připomenout, jaký druh středoevropské politiky praktikovali osm let demokraté; můžeme zavzpomínat na nepřetržitá kázání, obviňování a útoky“. Pokračoval: „My Maďaři jsme to zakusili na vlastní kůži,“ s odkazem na to, při jakých příležitostech se členové amerického diplomatického sboru v Budapešti otevřeně přidávali k protestům opozice a uveřejňovali „neobyčejně tendenční“ dokumenty s cílem podpořit levicově liberální strany a útočit na maďarskou vládu.

Dále zmínil – s tím, že přehání jen velmi málo –, že během Bidenova působení ve funkci viceprezidenta bylo období, ve kterém čas, kdy nebyl ve Washingtonu, trávil více na Ukrajině než na americkém venkově. „Byla to ta doba, kdy se jeho syn náhodou zrovna stal předsedou jedné klíčové energetické společnosti na Ukrajině, a zároveň doba, kdy byly v ukrajinském energetickém sektoru uzavírány obchody, které vyvolávaly podezření z korupce,“ řekl ministr Szijjártó.

Podle ministra zahraničí začal Joe Biden o střední Evropě opět mluvit před několika dny, kdy se dopustil řady naprosto nepravdivých a ponižujících vyjádření o Maďarsku a Polsku. „Nejlepší by ale bylo,“ pokračoval Szijjártó, „kdyby Joe Biden mohl reagovat na některé z uvedených, sice na chvíli upozaděných, leč stále relevantních otázek, než začne útočit na střední Evropu.“

„Bylo by skvělé, kdyby nám Joe Biden mohl říci, proč naléhal na ukrajinskou vládu, aby odvolala generálního prokurátora, a jak to vše souvisí s tím, že vyšetřování podnikání jeho syna v energetice na Ukrajině vyznívá do ztracena,“ řekl ministr Szijjártó.

Komentář zveřejněn k 17. řijnu 2020. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde. Redakčně upraveno.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!