„Nevím, zda poté, co bude na Hradě bývalý komunista, má ještě projekt Bez komunistů.cz smysl,“ říká autor projektu Petr Marek.

„Za sto let jsme měli pět komunistických prezidentů a nyní hrozí, že budeme mít šestého.“ řekl Konzervativním novinám čerstvý držitel vyznamenání za zásluhy o stát, za projekt Bez komunistů.cz a za další práci Petr Marek.

Na podzim loňského roku jsi převzal z rukou prezidenta Zemana státní vyznamenání za svůj projekt Bez komunistů.cz. Jak cenu vnímáš a jaké jsi měl ohlasy ve svém okolí?

Ve skutečnosti je to proces, kdy mě na cenu navrhla poslanecká sněmovna, respektive konkrétní poslanci, a ještě předtím tam byly návrhy od lidí. Prezident je v tom procesu až na konci. Letos téměř všem návrhům poslanecké sněmovny prezident vyhověl.

Vyčítal ti někdo, že jsi cenu převzal?

To je takové zjednodušení, že je to od Zemana. Samozřejmě se našlo v Praze několik lidí, kteří mi to vyčetli. Nejprve jsem tak tři dny dostával gratulace, ale pak na Facebooku vznikla akce, kde mi to začali vyčítat. Bylo to především od těch lidí, kteří předtím dělali scény, kdo vůbec půjde na slavnost a na recepci na Hrad. Asi si čtenáři Konzervativních novin vzpomínají, jak zveřejňovali pozvánky s poukazem, že tam nepůjdou. A řada lidí z Facebooku se toho chytla a udělala z toho kampaň. K tomu bych řekl, že v naší zemi je málo hrdinů, a tak se může stát hrdinou ten, kdo dá na Facebook pozvánku na recepci a zveřejní, že tam nejde. Já tam šel také proto, že jsem se dozvěděl, že cenu mají dostat Mašín, Balabán, Morávek, tedy skuteční hrdinové. Takže jsem v podstatě neměl o čem uvažovat. A taky jsem byl zvědavý, co tam zazní a chtěl jsem si pohlídat, kdyby na náš projekt byla nějaká špatná reakce. Domluvil jsem se s některými televizemi, že bych hned na kritiku reagoval.

A byla k tomu příležitost?

Hned po ceremoniálu jsem dal několik rozhovorů. Ale nebylo to nijak kontroverzní, jak jsem jim předem říkal, že by mohlo být. Zeman nic nevhodného neřekl. Ještě jeden důvod byl, proč jsem si šel cenu převzít. Když jsem viděl, jak se vyvíjí prezidentská volba, tak jsem věděl, že k některému příštímu možnému a pravděpodobnému prezidentovi bych pro cenu nešel. Zemana znám, přel jsem se s ním už v roce 1989 v Občanském fóru. Mnohokrát jsem nesouhlasil s jeho některými politickými kroky.

Co ta cena znamená pro tvůj projekt Bez komunistů.cz a co znamená pro tebe?

Já ten projekt dělám dlouhá, dlouhá léta.

Ty jsi s ním začal v 90. letech?

Když to vezmu celkově, tak jsem s tím začal ještě před listopadem 89. Pak se mi to vracelo, jak vyrovnání s komunisty nebylo. To nejpodstatnější vůbec nenastalo, tj. odsouzení nejzávažnějších zločinů. V parlamentu byla stále komunistická strana, několikrát hrozilo, že se dostanou k vládě. Třeba v roce 2005, kdy Jiří Paroubek vyhrožoval, že bude vládnout i s komunisty a s marťany. Tehdy jsem tyto aktivity oživil a začal jsem dělat aktivity, aby to nenastalo. Od roku 2006 jsem začal připomínat 25. únor na Staroměstském náměstí jako výročí komunistického puče. A od té doby to trvá. Před 10 lety jsme této aktivitě dali název Bez komunistů.cz. Kromě zaměření na komunistickou stranu a připomínání zločinů, které se vytratilo, tak jsme se začali zaměřovat na vzdělávání mladších generací. A to je dnes hlavní obsah naší práce. Všimla si toho celá řada lidí, protože jsem se snažil, aby se sdělení dostalo k veřejnosti a mělo to společenský dopad. Takže to ocenění bylo oceněním mnohaleté práce. Tak to vnímám.

My jsme spolu pro Konzervativní noviny mluvili někdy po posledních sněmovních volbách, kdy se komunisté do sněmovny nedostali. Jak tuto skutečnost hodnotíš dnes?

Já jsem v souvislosti s prezidentskou volbou zklamaný, protože se zdá, je už téměř jisté, že vyhraje bývalý komunista. Lépe řečeno budou ve druhém kole bojovat dva bývalí komunisté. A nejde o běžné členství, jde zejména o tu míru provázanosti s represivním bezpečnostním aparátem komunistického režimu. Bohužel vládní koalice jednoho komunistu podporuje. A absurdní je, že něčí bývalé členství v KSČ je v pořádku, ve smyslu, když je to „náš komunista,“ ale jejich komunista ten je ten špatný komunista. A znovu opakuji, nejde jen o to „bývalé členství“, ale o tu míru zapojení.

Takže si myslíš, že komunismus stále prorůstá našimi strukturami?

Dnes původní marxismus nezastává nikdo. Dokonce to nezastávají ani čínští komunisté, kteří odhodili společenské vlastnictví výrobních prostředků, aby jim ekonomika fungovala. Už na konci 70. let. Ovšem u moci je tam stále komunistická strana. Tento přístup v podstatě opakuje Západ s neomarxismem. Objevují se šílené ideologické konstrukce, ale zůstává svobodné hospodaření, protože i krajní levice chce být bohatá. Cynicky řečeno. No a u nás se teď objevil kandidát Pavel, který je z bezpečnostního hlediska velmi rizikový, ale najednou je to „náš“ kandidát a je to v pořádku. Členství v tajné vojenské rozvědce je něco jako StB v uniformě. A předseda komunistické strany v této rozvědce je najednou přijatelný pro vládní koalici. Nedávno to připomenul např. Petr Pithart, který mluvil o jeho možné vydíratelnosti. Prostě to jsou principiální věci. Myslím, že každý by měl mít tolik slušnosti, aby s takovou minulostí do volby na vrcholnou funkci nekandidoval. U nás je prezident symbolická funkce. Za sto let jsme měli 5 nekomunistických a 5 komunistických prezidentů a nyní hrozí, že budeme mít šestého. Prezidentů, kteří byli členy KSČ do smrti nebo až do konce komunistického režimu. Výjimkou je Miloš Zeman, který nesouhlasil s okupací v roce 1968 a nechal se z KSČ vyloučit. A kandidát Pavel, prakticky jistý prezident, nyní ještě prohlašuje, že jeho zvolením bude dokončeno vyrovnání se s komunismem. A to už je hodnotově naprosto mimo rozum. Budeme muset hájit vůbec jen základní výklad toho, co to byl komunistický režim.

Co tedy bude s projektem Bez komunistů.cz dál?

Já jsem si myslel, že vzdělávání dětí, mládeže bude pokračovat a že se nám podaří z toho udělat ještě větší projekt. My chodíme s mladými po těch místech, kde se historické události komunismu děly, a tam si o nich povídáme. Opravdu nevím, zda to po letošní prezidentské volbě bude mít smysl. Budeme se muset za pár dní nad tím zamyslet. Je to velká deziluze.

 

Poznámka: rozhovor vznikl dva dny před prvním kolem prezidentských voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme