Neopouštějte své sny – ani kvůli „duševnímu zdraví“

Když charismatická gymnastická superstar Simone Bilesová opouštěla členky svého týmu, ukončila finále tokijské olympiády. Prý v zájmu svého duševního zdraví… Sklidila za to chválu, každému ale jako první přišla na mysl tenisová hvězda Naomi Osaková.

Ta vzdala účast na French Open počátkem letošního roku a také tvrdila, že kvůli potížím s duševním zdravím. Aplaus byl mocný – učinila rázné rozhodnutí pečovat o sebe a otázku duševního zdraví „dostala do povědomí“.

Chraňte svoje duše!

Tato „péče o sebe“ byla zjevně na úkor jejích snů. Oceňovaný krok vzdání se, když věci začnou jít ztuha, jistě ovlivnil Bilesovou, aby po klopotném začátku a když si uvědomila tlak na svou osobu, opustila na olympiádě své teamové kolegyně a svou zemi.  „Kdykoli se ocitnete ve velmi stresující situaci, jako byste se zbláznili. Musela jsem se soustředit na své duševní zdraví a svoje zdraví a životní pohodu neriskovat“, sdělila gymnastka reportérům. „Je třeba, abychom chránili svá těla i duše. Když zápasíte s vlastní hlavou, prostě vás to vysává.“ „Zdálo se mi také, že se moc nebavím – já chtěla, aby tyto Olympijské hry byly pro mě a přitom jsem pořád cítila, že to dělám pro jiné… „Život je víc než jen gymnastika“, dodává Bilesová, s poznámkou, že tým pánuje na středu „den duševního klidu“.

Není to výmluva?

Duševní zdraví je samozřejmě závažná věc. Ale také není pochyb, že se „duševní zdraví“ stalo celkem nedávno neuvěřitelně módní – navštivte na deset minut mobilní aplikaci TikTok a spočtěte si, kolik mladých lidí vidíte, jak se vychloubají svými duševními chorobami, úzkostmi a zhrouceními, jako kdyby to bylo nějaké vyznamenání.

Fascinace péčí o duševní zdraví se stejně tak stala pohodlnou výmluvou pro nedostatek úsilí, pro naše chyby, nebo pro útěk před důsledky našich selhání, místo abychom jim čelili.

A tady je to jádro pudla: jako společnost nemůžeme povzbuzovat, chválit a oceňovat mladé ženy či kohokoli jiného, když před rizikem neúspěchu raději volí ústup. Duševní houževnatost je podstatnou složkou sportu, stejně i života jako takového. Nelze bagatelizovat zápas o duševní zdraví nebo tvrdit, že duševní houževnatostí dokážeme vždycky překonat tlaky a jiné úzkosti. Ne, nedokážeme.

Ale vždycky bychom měli tleskat těm, kteří si zvolili boj, rozhodli se alespoň to zkusit, i když neuspěli. Neúspěch k životu patří a je zdravý. Obvykle se z něj nejvíce poučíme a tím nejvíce přispívá k našemu růstu.

Kdyby se Bilesová za touto zkušeností ohlédla, těžko se mi bude věřit, že by byla spokojenější se svým rozhodnutím odstoupit, než s možnou alternativou – tedy kdyby zkusila udělat vše pro vítězství a neuspěla.

Snažíme se z „péče o sebe“ učinit normu. Navrhuji vyměnit tuto snahu za úsilí učinit normu ze „splnění závazků“. Bilesové, Osakové a hordám dalších mladých lidí to zlepší život.

 

Převzato z dailywire.com. Originál zde. Pro Konzervativní noviny přeložil Jozef Zummer.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!