Nenápadný půvab manipulace se statistikami

Už jsme si zvykli, že pandemii covidu provází až těžko uvěřitelná záplava dezinformací. Často však zapomínáme, že jsou to dezinformace na obou stranách barikády. Zatímco takzvaní antivaxeři se předhání v ódách na prostředek na odčervení koní a na „léčivé“ účinky dezinfekce ředěné s vodou, tvrdé křídlo „zdravotnických“ expertů si nepěkně pohrává se statistikami. Těžko říct, který z táborů napáchal větší škody. Ten první má na svědomí řadu úmrtí, ten druhý má zase velmi slušný vliv na rozhodování státních institucí.

Prvnímu táboru se nemá smysl věnovat, tábor druhý si ale naši pozornost zaslouží. Zasloužil si ostatně i pozornost britského týdeníku The Spectator, který ukázal, že experti ze skupiny SAGE nezveřejňují zcela záměrně optimistické varianty svých scénářů. Média tak zaplnila truchlivá prognóza blížící se katastrofy, kterou omicron způsobí, a dala do pohybu celou britskou vládu včetně premiéra Borise Johnsona.

Jak se ovšem ukázalo, experti ze skupiny SAGE ukázali jen ten nejvíce pesimistický scénář, který navíc namodelovali na virtuální mutaci, která se šíří tak rychle jako omicron, ale má zároveň projevy závažné jako delta. Výsledkem byla vize neodvratitelné zkázy.

Novinář Fraser Nelson na Twitter konfrontoval šéfa SAGE Grahama Medleyho, který mimoděk přiznal, že jeho skupina připravuje pandemické modely tak, jak to chce vláda. Optimistické scénáře prý nezveřejňuje proto, že by od vlády nevyžadovaly žádná rozhodnutí.

Toto „přiznání“ způsobilo samozřejmě notné pozdvižení, které se experti snažili zmírnit v dalším článku. Zda se jim to podařilo, zhodnoťte sami: „V rychle se vyvíjející situaci politici preferují rychlé výsledky, navzdory všem nejistotám, před přesnějšími výsledky, které by ovšem mohly znamenat, že čas pro rozhodnutí už vypršel,“ napsala šestice vědců.

Výše uvedené vyjádření by asi bylo za jiných okolností možné pochopit, ale je to jen těžko možné ve chvíli, kdy se všechny předchozí scénáře SAGE ukázaly jako notně přehnané. Tohle všechno ale není problém jen v Británii. I v Česku existuje celá řada epidemiologů a expertů, kteří tlačí tvrdá opatření a lockdowny s poukazem na katastrofické výhledy. Jedním příkladem za všechny je matematik a člen skupiny Meses René Levínský, podle nějž již nemocnice touto dobou neměly příval nových případů zvládat, což by odpovídalo dennímu přírůstku nejméně 50 tisíc nakažených. To se nestalo, pandemie v Česku ustupuje rychleji, než se čekalo. Ustupuje dokonce rychleji než v některých zemích, které k lockdownu přistoupily.

Problém je, že stejní experti budou za experty považováni i kdykoli v budoucnu, přestože se téměř nikdy netrefí.

Omicron je pro vše výše řečené ideálním příkladem. Například profesor Jaroslav Flegr zkraje týdne tvrdil, že disponuje neveřejnou analýzou, kterou musí okamžitě doručit vládě, aby mohla konat. Dnes už víme, že tato „analýza“ kouzlí obrovským počtem nakažených a zároveň tvrdí, že omicron má stejné projevy a stejnou závažnost jako varianta delta. Problém s takovými odhady je v tom, že prakticky neexistují žádné statistiky, které by toto tvrzení dokládaly. Z Jihoafrické republiky chodí zprávy, které dokládají opak, ale někteří epidemiologové je odbydou s tím, že neví, jak moc velkou roli v tom hraje proočkovanost a promořenost. Mimochodem JAR je proočkovaná výrazně méně než většina evropských států, takže tento jejich argument je naprosto mimo.

Z dostupných dat je zjevné, že omicron způsobuje nakaženým menší problémy než ostatní varianty. Tento článek píšu v době, kdy média zveřejnila uniklou zprávu britské agentury pro zdravotní rizika UKHSA, podle níž má omicron výrazně mírnější projevy než předchozí mutace. I proto se zjevně britská vláda na poslední chvíli rozhodla upustit od tvrdého lockdownu, byť v tom významnou roli sehrál i politický tlak. Nikdo netvrdí, že se situace ještě nemůže výrazně zhoršit, ale určitě není na místě nějaká přehnaná represivní reakce.

V tomto ohledu je třeba pochválit novou českou vládu, která nezpanikařila – na rozdíl od některých jiných vlád. Přijatá opatření se mohou jevit jako mírná, ale apel na osobní odpovědnost a urychlení posilovacích dávek vakcíny považuji za mnohem vhodnější než další rozdělování společnosti a způsobování masivních ekonomických škod.

Pokud celou pandemii tvrdíme, že bychom se měli řídit vědou, měli bychom tak činit i nyní. Dostupná data ukazují, že vlna omicronu nemusí být nějakou drtivou katastrofou a lidé by to měli slyšet. V tomto ohledu vám doporučuji článek The Wall Street Journal od Martyho Makaryho z věhlasné John Hopkins School of Medicine. „Minulý týden jsem vypověděl před Kongresem, že mnohá covidová opatření už nejsou podložena vědou. Data jsou vybírána tak, aby vyhovovala některým agendám, zatímco role přirozené imunity a život zachraňující léčby je stavěna na vedlejší kolej,“ píše ve svém komentáři.

Těžko k tomu něco dodávat, snad jen jedno přání: Nenechme se zastrašit.

Převzato z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkuje