Německá veřejnoprávní televize vysílá … programy v maďarštině

Vzhledem k nedávným agresivním výpadům jiného německého veřejného vysílání týkajícím se vnitřních záležitostí Maďarska nás nanejvýš zaujala novinka stanice Deutsche Welle: programy v maďarštině.

Pravidelní čtenáři si vzpomenou na loňský květnový incident v kdysi prestižní veřejnoprávní Druhé německé televizi (ZDF). Zvlášť urážlivým způsobem přirovnal bavič pátečního večerního programu „Heute Show“ Oliver Welke premiéra Orbána k fiktivnímu sériovému vrahu a kanibalovi Hannibalu Lecterovi. V listopadu se pak dopustil ještě větší podlosti: nazval maďarského ministerského předsedu „idiotem“ a vytasil se s návrhem znovuzaložení Evropské unie „bez těch stupidních Maďarů a Poláků“.

Je vskutku osvěžující, když lidé odloží fešácké masky a říkají, co si doopravdy myslí. Elita německých médií à la Welke si myslí, že Maďaři a Poláci jsou stupidní. Byla to komediální show a jako taková měla být vtipná. K popukání. Teď už ale nežonglují s vtípky. Nyní to začíná být doopravdy vážné.

Minulý týden generální ředitel veřejnoprávního vysílače Deutsche Welle (DW) Peter Limbourg v jednom podcastu oznámil, že DW začne vytvářet obsah pro maďarské posluchače. Proč? Protože „mediální pluralita v Maďarsku je v nebezpečí a nezávislý a kritický tisk je pod tlakem“.

Jaký typ obsahu hodlá Deutsche Welle produkovat v maďarštině? Snad programy o evropské historii 21. století? Kdepak. Ohlédnutí za érou kolonialismu v Africe? Nikoli. Profily Marxe, Engelse a jiných moderních německých rozvratníků?

Fajn. Německé veřejnoprávní vysílání nám bude, v rámci jakéhosi drobného přeshraničního dobrodružství, přinášet „skutečné příběhy“. Však je načase – v roce 2022 budeme mít volby.

Komentář zveřejněn k 23. února 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde. Redakčně upraveno.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!