Největší parlamentní kokotina

Největší parlamentní kokotina za čtyři roky. Je jí včera schválená novela zákona o potravinách, která zavádí kvóty na prodej českých potravin ve větších obchodech. Ba co hůř, je to zločin. Zločin proti volnému trhu. Zločin vůči českému zákazníkovi. Zločin proti pravidlům EU, který se nám tvrdě vrátí zpět – nejen na pokutách z Bruselu, ale třeba i v podobě protiopatření od ostatních. Například kvót či cel na naše auta. Doplatí na to celá ekonomika.

Je to zločin, který ani nepomůže českým farmářům a sedlákům. Jediným, komu pomůže, je Agrofert a několik velkých firem v okolí ministra zemědělství. Senát musí tuhle kokotinu rázně odmítnout. Proč?

Protože omezením konkurence novela zdraží českým zákazníkům jídlo. Protože v obchodech omezí nabídku a lidem zhorší možnost výběru kvalitního zboží. Za dražší cenu dostaneme horší zboží. Je to navíc akt v přímém rozporu s pravidly volného toku zboží v EU. Tedy vůbec největšího benefitu, který z EU máme. EU to nenechá být, bude nás sankcionovat a vláda nakonec stejně bude muset zařadit zpátečku. Jen si bohužel mezi tím prožijeme pár měsíců či let (jako za bolševika), kdy najednou nebude dost zboží na trhu. V nabídce zůstanou maso, salámy, sýry, hranolky, marmelády z produkce Agrofertu a podobných megafirem, které se často nedají ani žrát. Jen budou o něco dražší. Se zeleninou, která je na seznamu skoro všechna (fazole, rajčata, lilek, čekanka, cibule), nebo s ovocem (broskve, meruňky, švestky) to dopadne ještě hůř – často nebude k mání. Bude stačit neúrodný rok, nehledě na čas mimo sklizeň u komodit, které nejdou skladovat.

Je opravdu nejvyšší čas říct těm, kdo to teda řídí: KONČÍME!

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!