Nejsi můj nepřítel

Chci, abys to věděl. Až budeš o víkendu stát na Národní třídě. Možná uvidím v tvé ruce svíčku. Možná prapor, nebo transparent. A možná přijdeš jen tak, s vděčností v srdci poděkovat, že žijeme ve svobodné zemi.

I já tam budu a ponesu si v sobě své naděje, ale i obavy. Obavy z politiků prosazujících pokřivené staronové ideologie, které ničí vše, za co jsme před třiceti lety bojovali.

Zneklidňuje mě, že nás táhnou zpátky do totalitních časů. Stejně jako v minulosti mluví o hodnotách, jimž se musíme přizpůsobit a vyznávat je. Ale jejich hodnoty nebyly a nejsou hodnotami mými. Mou nadějí je naopak víra v člověka, který ví, kde má své kořeny. Který nezapomíná, odkud vzešel a zná ten pocit rozechvění a radosti, když se z dlouhých cest vrací domů, kdy mu jeho srdce říká, kam patří a kde je jeho domov.

Možná, že až se v neděli na Národní třídě potkáme, uslyším tě vyvolávat hesla, s nimiž nebudu souhlasit. Chci však, abys věděl, že kvůli tomu nebudeš můj nepřítel. Že budu respektovat, co říkáš, co si myslíš a nebudu se ti posmívat ani tě urážet kvůli tvému přesvědčení. Protože právě tuto svobodu jsme si před třiceti lety vybojovali a já ji budu i kvůli tobě hájit a chránit ji. A pokud bys vůči mně choval stejný respekt, budu šťastný. Protože jen tak máme oba naději, že budeme žít ve světě bez příkopů a barikád. A nestane se nám, že jednoho dne zjistíme, že jsou tak hluboké, že se staly našimi vlastními vězeními.

Autor je bývalým šéfredaktorem Katolického týdeníku

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!