Nedonutíte lidi, aby zůstali chudí!

Konstantin Kisin se narodil v Moskvě v bývalém Sovětském svazu. Po odchodu do Británie psal pro řadu časopisů a vedl satirický pořad na obranu svobody slova. Minulý týden pronesl projev ke studentům oxfordské univerzity (výběr, překlad, zkrácení, mezititulky redakce).

Jsem tak unaven tím, že musím pořád mluvit o politické korektnosti. To je důkaz, že už to zašlo opravdu daleko. A zopakuji: svoboda slova není nějaká extrémní pravicová zvláštnost, je to základ západní civilizace, na které je tato civilizace postavena spolu s idejemi osvícenství, které k ní vedly.

Ale dnes budu hovořit k těm, kteří vyznávají politickou korektnost a jsou ochotni naslouchat racionálním argumentům. Je to menšina, to je mi jasné, protože pro politickou korektnost jsou pocity důležitější než pravda. Ale věřím, že tady někdo je, takže si dovolím jeden argument předložit.

Říkají nám, že vaše generace má více než kterákoli jiná starost o jeden problém, který se jmenuje změna klimatu. Říkají nám, že mnozí z vás trpí klimatickou úzkostí. Chcete zachránit planetu. Dnes, ale pouze dnes se stanu jedním z vás. Uznám, že lední medvědi došli…

Akceptujme všichni tady a teď, že čelíme klimatické krizi a zásoby ledních medvědů jsou nízké. Ale co budeme dělat s tímto obrovským problémem, kterému lidstvo čelí? Co můžeme v Británii udělat? Jenom jednu věc…

Tato země produkuje 2% skleníkových plynů. Takže kdyby se Británie v tomto okamžiku potopila, nemělo by to na klima žádný vliv. O budoucnosti planety budou rozhodovat chudí lidé v Asii a Latinské Americe, kterým je záchrana planety u prdele. Proč? Protože jsou chudí!

Já pocházím z Ruska. Rusko není chudá země, je to středně bohatá země. Přitom 20% domácností v Rusku nemá vnitřní toaletu. Mají venkovní záchod. Ne ten krásný, ale dřevěnou boudu s dírou v zemi, která nese stopy posledních deseti tisíc návštěv. Kolik z vás půjde dnes domů a řekne si „rozkopejme záchod a postavme si sibiřskou kadibudku na zahradě”? A pokud to neuděláte vy, proč by to měli udělat oni?

Sto dvacet milionů lidí v Číně nemá dostatek jídla. Nedonutíte je, aby zůstali chudí. Představte si Si Ťi-Pchinga, vůdce Číny. Když mu bylo deset let, proběhla v Číně kulturní revoluce. Přišli a jeho otce dali do vězení. Jeho matka musela otce zavrhnout. Sestra se zabila a on byl poslán do vesnice, kde žil v chatrči.

A teď o desítky let později je tady. Vyšplhal se po krvavém žebříku čínské politiky a stal se neoddiskutovatelným vůdcem komunistické strany, která zničila jeho rodinu. Ví, že hlavní věc, kterou musí udělat, aby přežil a zůstal u moci, je dodat lidem tu věc, kterou Číňané chtějí: blahobyt a ekonomický růst. Kde si myslíte, že je klimatická změna na jeho žebříčku priorit?

Třetina dětí, které žijí v extrémní chudobě, žije v Indii. Umírají hlady a na běžné nemoci.

Nedávno se nám narodilo dítě. Kdybyste mi řekli, že mám na výběr dvě možnosti, z nichž jedna je ta, že můj syn čelí vážnému riziku, že zemře hlady nebo na nějakou nemoc, nebo v té druhé variantě stisknu tlačítko a on bude žít, půjde na univerzitu, aby se z něj stal s politicky korektní idiot, a za každý den jeho života se do vzduchu vypustí velký oblak oxidu uhličitého. Většina z vás nemá děti, ale řeknu vám jednu věc. Na celém světě neexistuje rodič, který by to tlačítko nezmáčkl s takovou silou, že se rozletí na kousky. Nedonutíte lidi, aby chtěli zůstat chudí!

Nepřinutíte tyto lidi, aby zůstali chudí. Ani je nedonutíte, aby se nechtěli stát bohatšími. A proto říkám, že existuje pouze jedna věc, kterou můžeme v této zemi udělat, abychom zastavili klimatickou změnu.

Tou věcí je vědecký a technologický průlom nebo průlomy, které umožní vyrobit čistou energii, která je nejen čistá, ale i levná.

Jediná věc, kterou je politická korektnost schopna nabídnout, je vymytí mladých mozků, abyste věřili, že jste oběti, že vás nikdo nezastupuje, abyste věřili, že to, co musíte udělat pro zlepšení světa, je stěžovat si, protestovat a polévat obrazy polévkou.

Nejsme na druhé straně názorového spektra, protože je nám stav světa lhostejný, ale protože víme, že cesta ke zlepšení světa je pracovat, tvořit a stavět.

Problém politické korektnosti je ten, že příliš mnoho z vás vyškolila v tom, že to není nutné.

YouTube player

Převzato ze Sýr zdarma

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme