Nebezpečné lhaní o obnovitelných zdrojích

Řecko je energeticky soběstačné a Češi vydělají na obnovitelných zdrojích. Dva příklady nesmyslů, kterými zelená lobby ohlupuje laickou veřejnost. Pravda je totiž někde úplně jinde.

Portál Pozitivní zprávy přinesl přes pár dny článek s titulkem „Řecko je energeticky soběstačné. Stačí mu obnovitelné zdroje elektřiny“. V článku se přitom psalo, že řecké OZE dokázaly poprvé v historii pokrýt spotřebu celého státu po dobu pěti hodin. Rozpor mezi rozjásaným titulkem a realitou byl natolik křiklavý, že redakce titulek zmírnila. „Řecko na cestě k energetické soběstačnosti. Velkou část spotřeby pokryje z obnovitelných zdrojů,“ je sice titulek lépe odpovídající realitě, ovšem jeho aktivistický duch je po přečtení článku evidentní (zde, původní zdroj zde).

V textu o délce pouhých dvou odstavců se sice píše, že Řecko plánuje mít za osm let 70 procent energetiky v obnovitelných zdrojích, neříká všem nic o tom, že za těch 70 procent musí mít k dispozici zálohu. To pro případ, že bude noc, zataženo, nebo nebude foukat vítr. Což jsou stavy, ke kterým dochází i ve slunném přímořském Řecku. Je bez diskuze, že 70procentní podíl občasných zdrojů energie za příznivých podmínek významně sníží emise z energetiky. Nevyřeší však – bohužel – problém závislosti. Fotovoltaika se dováží jihovýchodní Asie, primárně pak z Číny. Větrných elektráren odtamtud pochází okolo poloviny. A protože je jejich životnost oproti konvenčním zdrojům přibližně třetinová, jednu závislost jen vystřídá jiná.

Tedy pokud se k těm 70procentům Řecko vůbec dostane. Ne, že by na to nemělo podmínky, ale počítá s rozsáhlým financováním svým záměrů z prostředků získaných z EU. Podle článku má jít o až 30 miliard eur.

Ale především článek budí propagandisticky falešné naděje. Protože informace o tom, že v říjnu OZE dokázaly na pět hodin pokrýt potřeby státu je jistě zajímavá, ale vůbec nevypovídá nic o tom, kolik asi tak elektřiny mohou tyto zdroje Řekům dodat v prosinci a lednu. Což je teprve důležitá informace. Takže úplně správně si skutečnost, že řecké OZE pokryly na pět hodin spotřebu státu, zaslouží pouze krátkou konstatující zprávu. Za nic jiného. Komentář analytičky, tvrdící, že řecký výsledek ukazuje, že OZE již budou brzy dominovat je již zcela nepatřičný.

Obdobnou notu zkusil zahrát i nekritický příznivec občasných zdrojů energie europoslanec Luděk Niedermayer. Ten se v pořadu Kontext (zde) pustil do vysvětlování, že na těchto zdrojích Češi vydělají. Zcela stranou nechal fakt, že právě nepodložená sázka na OZE dostala evropské státy do energetické krize. A jak se již stalo u zelených lobbistů pravidlem, neuvádí ve svých tvrzeních žádná čísla. Kdyby je totiž uvedli, sami by ukázali, jak jsou jejich vývody zcestné. Což platí i pro tvrzení pana europoslance.

Ve faktické diskuzi s energetikem by vývody Luďka Niedermayera neobstály ani minutu. Právě proto on i ostatní členové jeho klanu vedou monology, případně pseudodialogy s dalšími skrytými lobbisty OZE.

Kvůli nekritickému přístupu většiny médií však tímto způsobem i nadále v laické veřejnosti vyvolávají nepravdivý dojem, že občasné zdroje energie svoji energii dodávají stále a pokud ne, tak jsou již všechny problémy v podstatě vyřešeny. Což je pravda asi taková, jako že fotovoltaika dodává elektřinu v noci.

Převzato z iuhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!