Nazývat věci pravými jmény

Nejhorším jazykovým zločinem je, když slovům dáváme nový obsah. Vražda nového života se dnes nazývá decentně „přerušení těhotenství“ – jako kdyby se matka (nebo dítě) mohli k „přerušenému“ těhotenství jednou, až se to třebas náhodou bude hodit, vrátit a dokončit jej. Asistované sebevraždě se říká euthanásie. „Šťastná smrt“, „smrt bez zápasu, bez mučení a duševního děsu“ – jako kdyby člověk měl mít právo zvolit si způsob smrti. Teď se jí pokouší prosadit poslankyně Věra Procházková (ANO).

Podle paní poslankyně máme my sami, z našich daní, přispívat na legální, ale nelegitimní, vraždění: „Probíhá to tak, že pacient dostane tabletky, které si podle pokynů sám vezme. Nebo přijde odborník, většinou je to lékař, který má jasné pokyny. Pacient se zváží, určí se množství dávky a tak dále. A pak se použijí látky, které může pacient vypít nebo sníst. A pak je tu další možnost, že mu bude zavedena infuze. Tam se používají léky. Na začátku takový, který pacienta uspí, a vzápětí takový, který uvolní svalové struktury a pacient přestane dýchat.“

Jakpak asi vypadají pokyny k provádění trestu smrti? Už v roce 1925 diskutovalo se dokonce i u nás o zavedení obdobné legislativy. MUDr. Lípa tehdy napsal ve fejetonu pro Národní listy: „vražda, z jakéhokoli důvodu spáchaná, třebas i z útrpnosti nebo milosrdenství, zůstává přece jen vraždou, jejíž pachatel musí být hnán k zodpovědnosti.“

Samozřejmě, v demokratické společnosti lze diskutovat o tom, zda lze za určitých okolností legalizovat vraždu. Dejme tomu vraždu ve válce. Tak, jako při výpočtech nelze nazývat nulu jedničkou a pětku desítkou, nelze zahalovat jakoukoli formu vraždy do hávu libozvučných slov.
Sněmovna nepřipravuje zákon o eutanázii. Sněmovna připravuje návrh zákona jen o další specifické formě vraždy.

Nazývejme už konečně věci pravými jmény.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!