Návrat majora Terazkyho

Bylo to krátce po Sametové revoluci. Seděl jsem v kině a na plátně sledoval scénku, která později zlidověla: „Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú vyrezávanú halúzku? Veď to něbol volajaký kapelmajster či farár. Dajtě mu do ruky aspoň lahký gulomet!“ Sál se otřásl smíchem a v tom smíchu byla pořád ještě cítit radost z nedávno nabyté svobody. Vždyť podobných upravovatelů historie jsme v minulém režimu zažili… A teď jsou konečně pryč. Nebo nejsou?

Některé knihy je třeba proškrtat či rovnou vyřadit. Pipi Dlouhá punčocha je rasistická. Šípková Růženka a Červená Karkulka jsou sexistické. Je třeba ukazovat vhodnější vzory a odstranit genderové stereotypy. A pokud to bude nutné, proč rovnou nenahradit hlavního hrdinu, jako u nepřijatelného agenta 007, kterého bude nově hrát sličná černoška Lashana Lynchová?

Přemítám, co za pár let budu číst vnoučatům za pohádky a na jaké povolené filmy budeme chodit. Krakonoš bude zakázaný. To je jisté. Snad jen kdyby se dotočily nové díly a nahradila ho Serena Williamsová, pak by měl naději. Pat a Mat jsou v pořádku, Hloupý Honza taky, ovšem s drobnou změnou. Nad drakem zvítězí sama princezna a svatbu na zámku nebude mít s Honzou, ale s Chytrou Janou. Rákosníčka škrtám, to je xenofobie jako vyšitá. Naopak změny typu Sněhur a sedm trpaslic neočekávám, byť se zpěvačka Alice Kays vyjádřila, že Sněhurka je sexistická a ponižující, protože trpaslíkům uklízí domeček.

Možná bych měl začít dělat zásoby některých kulturních děl, než budou vymazány z historie lidstva. Přidám mezi ně písně Michaela Jacksona, který se z rádií vypařil, filmy s křivě obviněným Kevinem Spaceym, či „homofobem“ Alainem Delonem. A taky staré díly Simpsonových, které si ještě směly dělat legraci úplně ze všeho. Schovám to někam na půdu, jako to kdysi udělal můj táta s fotkami z osmašedesátého. Aby, až vnoučata vyrostou, viděla, jak to všechno bylo doopravdy. A třeba pak budu v kolonce „prarodič 1“ hrdě podepisovat poznámky, že dítě nosí do školy nevhodnou literaturu. Půjdu do školy a možná soudruha ředitele přetáhnu na chodbě holí, jako to udělal v Pelíškách Jiří Kodet. Protože jásavá a rozesmátá totalita bude zpátky a já budu starým mužem, který novému světu nerozumí.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!