Nástrahy volební kalkulačky aneb všechny barvy Trikolóry

Po inspirativním zážitku s politickým kompasem, který jsem popsal v nedávném článku, jsem neodolal pokušení vyzkoušet i volební kalkulačku. Nechtěl jsem troškařit, tak jsem vybral tuto ( https://www.volebnikalkulacka.cz/ ), zvolil jsem tam ultimátní verzi s více jak 100 otázkami a odpovídal jsem, bez nějakých spekulací s kým se ve které otázce shoduji a s kým ne. Prostě tak, jak mi “srdce velelo”. A zde je výsledek.

        Trikolóra Svobodní Soukromníci – 78%

        Otevřeme Česko normálnímu životu – 73%

        SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 – 71%

        Švýcarská demokracie – 71%

        Volný blok – 71%

        Hnutí Prameny – 70%

        Přísaha – 70%

        Aliance pro budoucnost – 67%

        Koruna Česká (monarchistická strana) – 66%

        SPD – 65%

        Urza.cz: Nechceme vaše hlasy – 65%

        Piráti a STAN – 62%

        ANO 2011 – 60%

        Aliance národních sil – 59%

        Moravané – 58%

        Senioři 21 – 57%

        Moravské zemské hnutí – 52%

        KSČM – 46%

        ČSSD – 44%

        Strana zelených – 43%

        Levice – 32%

Podobně mi vyšly také neultimátní varianta a varianta 2050 tamtéž. Tak jsem vyrazil na jiné stránky a tam jsem opět v té nejpodrobnější variantě dosáhl podobných výsledků. První pět pozic v ní podle relevance bylo obsazeno takto: TSS 83%, Monarchisté 67%, SPD 60%, Volný blok 59%, ANO 58%. Dokonce i na podstatně menším dotazníku na Aktuálně.cz () mi na prvním místě vyšla TSS s 82% (tj. shoda v 28 otázkách z 34).

Dilema koalice

Sice by se dalo říci, že výsledky volebních kalkulaček jsou pouze srovnání s tím, co jednotlivé strany píší v programech nebo co odpověděly na ten samý dotazník, tj. srovnání s tím, co strany říkají a jak se prezentují, což se může silně lišit od toho, co si doopravdy myslí a co v reálu budou nebo nebudou dělat. Ale i tak mě to zaujalo a řekl jsem si, jestli bych svou zamýšlenou volbu koalice SPOLU, kterou jsem medializoval v dřívějších článcích (zde, zde a zde), neměl přehodnotit.

Úvodem mě trkla jedna taková zajímavost, jež sice pro mě osobně není rozhodujícím faktorem, ale zároveň hojně zaznívá na Neviditelném psu i jinde. Jejím ústředním motivem je: “ODS a KDU-ČSL a TOP 09 jsou příliš odlišné, takže výsledný subjekt je ideologicky heterogenní, nečistý a tedy nevolitelný.”, neboli shrnuto pěkně po zemanovsku: “Koalice jsou podvod na voličích.” V této souvislosti mi kombinace libertariánských Svobodných, etatistické Trikolóry (viz kvóty na české potraviny a státní Budvar) a amorfně nečitelných Soukromníků připadá až zábavně podobná. Nicméně, jak vyplývá z výše odkazovaných článků, spojování samotné mi nevadí.

Podstatnější je, že Trikolóra je po odchodu mladého Klause s velkou pravděpodobností propadlý hlas. Navíc je to potenciální partner Babiše, který rád zastoupí ODS, pokud ta pod vedením Fialy “zaslepeně nepochopí, jak úžasná by pro ni byla koalice s ANO”.

Smutné je, že TSS primárně ubírá hlasy Spolu, pěkně v duchu hesla tzv. “skalních voličů ODS“, které zaznělo v předchozích článcích: “Raději Babiš premiérem, než Fiala dále předsedou.”. Tím tedy TSS fakticky snižuje šanci na nebabišovskou vládu a, i kdyby k ní přeci jen došlo, tak tím TSS fakticky posiluje pozici Pirátů v rámci této vlády. Z toho vyplývá, že navzdory ideovému krasořečení je tedy primární motivací snaha podojit stát v příspěvku za získané hlasy (viz cash za překročení 1,5% a 3%). Vidím v tom zrcadlovou podobnost se Zelenými, kteří se halasně prezentují jako ideově čistí asketové, idealisté, nematerialisté a nekonzumní „sluníčkáři“, jimž prý jde jen o ideje, dobro a mravní principy, ale zároveň se také kvůli dojení státního příspěvku chystají uloupnout pár procent Pirátům a tím oslabit jejich volební výsledek ideové velmi podobné straně. Jakož i, pokud by došlo na vládní účast, pirátskou pozici vůči “nepokrokovým” stranám.

„Sudeťáci“? Vážně…?

Skeptický postoj vůči politikám EU mi je obecně sympatický, ale ze strany subjektů TSS mi přijde přehnaný, tudíž jako prázdná póza bez reálné šance tyto politiky omezit. Navíc mi vadí jejich, po vzoru starého Klause, „pragmatická“ vstřícnost k Rusku a Číně. (viz v jejich programu jak v rámci „suverenity“ nechtějí „dráždit“ jiné státy, tj. Rusko, účastí na cvičeních NATO). A hlavně Trikolóra (stejně jako Zeman, SPOZ, socdem, komunisté atd.) ještě s mladým Klausem, ale i po něm vytahovala strašení “Sudeťáky”, což mi přijde silně trapné a jako člověka zajímajícího se o historii mě to hodně štve, neboť to považuji za stejný kalibr, jako když “progresivní” strany kolem sebe neustále vidí samé “fašisty, rasisty a homofoby”. Ale když i Ivan Bartoš straší (v případě Orbána) Benešovýmu dekrety, tak co čekat…

Celkově tedy na mě TSS působí silně nedůvěryhodně. Jejich současný program sice vypadá více umírněně než Klausovy dřívější výkřiky, ale vzhledem k jejich historii to budí dojem jako z taktických důvodů vytvořená kamufláž. Současný program TSS a vystupování Majerové-Zahradníkové proto vykazují podezřelou podobnost se snahou pánů Bartoše a Rakušana maskovat “pokrokové” názory kvasící v Pirátské straně.

Příklady z trikolórského twitteru:

– SPOLU kritizována jako „prosudetská strana“

– přidání se ke kopání do BIS coby „čučkařů“

– pohoršování se nad „antibabiš guerillou“

– názor, že EU (viz kauza dotací a střetu zájmu) nespravedlivě perzekvuje Babiše za jeho kritické postoje vůči EU (zajímavé prezentování bruselského kývače Andreje, jako „disidenta“ pěkně v souladu s marketingovou linií ANO )

– kritika Jurečkova návrhu na snížení důchodů komunistickým prominentům

Jistě, výše uvedené lze odbýt ve stylu: “Není to v programu.” nebo “Jsou to jen výkřiky bezvýznamných a menšinových členů.” nebo “To jsou jen detaily.” Ano, jsou to jen detaily. Ale ty detaily ukazují určitý trend a názorové směřování. A stejně jako mi taková maskovací bagatelizace přijde nedůvěryhodná u Pirátů, tak úplně stejně ji vnímám i u TSS.

A jako bonus:  Jedním z krajských lídrů pro volby 2021 je Tereza Hyťhová, dříve jedna z Okamurových „melody girls“, která teprve v 2020 odešla z SPD na „zelenější pastviny“, což zrovna nebudí důvěru ohledně personálních kapacit TSS.

Takže sorry jako…

 

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč