Naši hrdinové očima Eduarda Stehlíka: Josef František

Na pražském sídlišti Černý Most jsou desítky „leteckých“ ulic. Slíbil jsem, že se životním osudům mužů, jejichž jména nesou, budu postupně věnovat. Jedním z nich je muž, který se stal nejúspěšnějším nebritským účastníkem Bitvy o Británii – plukovník in memoriam Josef František, DFM.

Narodil se 7. října 1914 v Otaslavicích u Prostějova v rodině truhláře. Sice se vyučil zámečníkem, ale brzy poté se přihlásil jako dobrovolník k letectvu a v letech 1934-1936 absolvoval Školu pro odborný dorost letectva v prostějovském Vojenském leteckém učilišti. Poté působil u leteckého pluku 2 v Olomouci, ale nechybělo málo a jeho nezkrotná povaha i častá nekázeň ho málem o kariéru u letectva připravily. Někdo z osvícených nadřízených si však uvědomil, že má tento nespoutaný mladý muž mimořádné letecké nadání a vyslal ho do stíhacího kursu. Po jeho ukončení působil Josef František od června 1938 u 40. stíhací letky dislokované na kbelském letišti.

S okupací Československa se četař František nesmířil a v červnu 1939 uprchl z protektorátu do Polska, kde své další osudy natrvalo spojil s polským letectvem. Jako jeho příslušník odešel přes Rumunsko do Francie a po její kapitulaci do Velké Británie. Zde byl 2. srpna 1940 zařazen k nově se formující 303. polské stíhací peruti, která se stala nejúspěšnější stíhací perutí letecké bitvy o Británii. Svůj nezpochybnitelný podíl na tom měl i Josef František, jenž mezi 2. a 30. zářím 1940, tedy za pouhých 28 (!) dní dosáhl 17 sestřelů jistých a jednoho pravděpodobného.

Nedávno byla ve Velké Británii objevena tato unikátní fotografie, na níž je zachycen četař František s britskými policisty 10. září 1940 v Brightonu. O den dříve sestřelil dva německé letouny a musel nedaleko města nouzově přistát. V místní hospodě se však popral a noc strávil v policejní cele. Za povšimnutí bezesporu stojí Františkův provinilý výraz.

Nedlouho poté se bohužel jeho životní cesta navždy uzavřela. Josef František zahynul 8. října 1940, tedy den po svých šestadvacátých narozeninách, při havárii svého Hurricanu, jenž se z nezjištěných příčin zřítil poblíž Ewell Suttonu. Navždy v něm odešla nesmrtelná legenda československého, polského i britského letectva.

Plk. gšt. Eduard Stehlík je vojenský historik, spisovatel a ředitel Památníku Lidice. Je známý především jako popularizátor českého odboje. Byl mimo jiné ředitelem odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany a 1. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!