Naše bitva o betlém

Vánoce máme za sebou a to dokonce, aniž by se někdo vyhodil do vzduchu na vánočních trzích. Sláva! A dokonce i ty vánoční trhy se (i v Německu) dosud vesměs jmenují vánoční. A nikoliv třeba zimní, jak varoval před Vánoci Václav Klaus mladší. Řekněme, že chápeme, co tím chtěl naznačit, ale reálných problémů máme dost na to, abychom si vymýšleli ty neexistující. Boj o Vánoce se tak u nás přesunul na sociální sítě hlavně díky vánočnímu blahopřání redaktorů pořadu 168 hodin České televize.

Blahopřání s prázdným betlémem a slovy „Betlém bez Židů, Arabů, Afričanů, uprchlíků a svobodných matek“ způsobilo  – jako obvykle na sociálních sítích – trochu hysterickou reakci.  Samozřejmě, celé přání je historicky poněkud mimo… Betlém tehdy (na rozdíl ode dneška) byl opravdu bez Arabů. A taky byl bez Afričanů, mudrci totiž přišli ze zemí na východ od Palestiny (a tam Afrika opravdu neleží). Josef a  Marie nebyli uprchlíci, šli spořádaně na sčítání lidu do místa narození hlavy rodiny (Josefa), takže se naopak vraceli domů. Marie nebyla svobodná matka, s Josefem byli manželé. Navíc etnicita původních aktérů pro Boží zvěst byla a je irelevantní, ostatně i proto taky betlémy odjakživa odrážejí okolní kulturní kontext (takže máme betlémy zasněžené, ačkoliv v Betlémě nesněží atd.)

No… O to ale asi tak úplně nejde. Všichni tušíme, na co chtěla redakce onoho spíše pokrokovějšího pořadu touto (podle nich) humornou formou upozornit. A proč ne, každý má právo na to mít na uprchlíky názor, jaký chce. Pokud to přece chceme rozepsat, tak to za nás udělal už před třemi lety levicový časopis A2Alarm: „Pro většinu české společnosti jsou ´svátky klidu a míru´ příležitostí připomenout si legendu, podle níž dva uprchlíci tvořící netradiční, patchworkovou rodinu zoufale hledají úkryt, aby se jim nakonec na okraji společnosti, ve chlévě mezi zvířaty, narodil potomek – Žid, kterého mimo jiné přijdou přivítat i Arabové.“  Tak nic proti, jen bych u redaktorů veřejnoprávní televize čekal o něco větší míru uměřenosti. Protože právě na takové kázání není nikdo, tuplem na Vánoce, zvědavý…

Ale samozřejmě, jen přece jen o vtip a nadsázku a to jsem ochoten uznat. Jen je vtipné, jak najednou tu nadsázku a vtip hájí třeba i manipulatori.cz, kteří údajně odhalují fakenews a jsou známí tím, že jinak kontrolují každičký detail a hrozí na počkání žalobou.  Zapamatujme si to, až si udělá nějaký vtip s nadsázkou pro změnu někdo z druhé strany…

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!