Nakonec je udoláme

Jak Rusko úspěšně postupuje na Donbasu, v Kremlu se začíná uvažovat o novém útoku na Kyjev. O náladách v Kremlu píše Andrej Percev na ruském opozičním webu Meduza.

Pokrok v bojích na východě a ambice vyhrát opotřebovací válku proti Kyjevu a jeho západním spojencům oživují v Putinově administrativě naději, že do konce roku může na Ukrajině dosáhnout plnohodnotného vítězství.

Skončí to do podzimu…

Dva zdroje blízké Kremlu a další zdroj přímo z Putinovy administrativy sdělili Meduze, že ruské vedení má na Ukrajině „minimální“ a „maximální“ cíle pro ohlášení vítězství a ukončení „speciální vojenské operace“.

Minimálním cílem je obsazení Donbasu, což mají ruské jednotky momentálně na dosah. Podle posledních odhadů ukrajinská vláda kontroluje už asi jen pět procent území Luhanské oblasti a méně než polovinu Doněcké oblasti.

Maximálním cílem Kremlu zůstává ovládnutí Kyjeva.

První útok Moskvy na hlavní město ztroskotal již v březnu, načež se ruské jednotky stáhly (a zanechaly po sobě důkazy o četných a šokujících válečných zločinech).

Vojenští experti od samého počátku hodnotili ruský pokus o dobytí města jako neuskutečnitelný vzhledem k nedostatečné vojenské přesile. Podle zdrojů Meduzy v Kremlu se však nejvyšší ruské vedení tohoto cíle nikdy nevzdalo. „Nakonec je [Ukrajince] udoláme. Pravděpodobně to skončí do podzimu,“ řekl jeden ze zdrojů.

Jiné zdroje Meduze sdělily, že tento názor opět převládá nejen v Kremlu, ale i ve vedení vládního Jednotného Ruska.

Tajemník generální rady Andrej Turčak pravidelně navštěvuje Donbas a dokonce osobně vyvěsil ruskou vlajku nad radnicí v okupovaném městě v Záporožské oblasti.

Donbas navštívil také nový kremelský pověřenec pro Doněck a Luhansk Sergej Kirijenko. Podle zdrojů Meduzy Kirijenko stále pracuje na přípravách referend, která Rusku poskytnou praktický půdorys pro budoucí anexi okupovaných území.

Kirijenko veřejně označuje ruskou invazi jako „boj s nacismem a fašismem“.

Zdroje nedokázaly říct, jak vojenské vedení ministerstva obrany hodnotí ruské vyhlídky na další útok na Kyjev.

Trochu více krve…

Jak jsme však informovali dříve, ruští vojenští představitelé se zřejmě smířili s tím, že hlavní město Ukrajiny nelze „dobýt za cenu malého krveprolití“, což znamená, že případná druhá ofenzíva by vyžadovala mnohem více vojáků.

Kreml se údajně domnívá, že stále má jistý manévrovací prostor. Rusko by například mohlo začít masově posílat do boje vojáky z povolání. Další možností jsou branci.

Ačkoli se od začátku invaze objevují zprávy o tom, že ruští branci na Ukrajině bojují a v boji umírají, podle vojenských analytiků jde pořád spíše o vzácný jev.

„Zatím bojují hlavně kontraktniki (smluvní vojáci). Je jich dost na relativně pomalý územní postup. Pokud ale bude potřeba operaci urychlit, lze využít i brance. Koneckonců jsou taky armáda,“ uvedl jeden ze zdrojů s blízkými vazbami na Kreml.

Tentýž zdroj však upozornil, že Putinova administrativa nevyhlásí masovou mobilizaci. Kremelští představitelé se obávají, že by taková veřejná eskalace mohla podkopat důvěru v úřady a poškodit prezidentovu popularitu.

Představitelé Kremlu také nevěří, že západní země udrží svou masivní finanční a vojenskou podporu Ukrajině, jestliže se válka protáhne. „Dříve nebo později to Evropany omrzí. Jde o peníze i výrobu zbraní, které potřebují pro sebe. A jak se bude blížit zima, budou muset zase začít řešit plyn a ropu,“ řekl jeden ze zdrojů Meduze.

„Teď se zdá, že se na frontě nic moc neděje. Ruská armáda dobývá nějaké menší osady a naráží na různé problémy. Ale zdá se to tak jen proto, že se Ukrajinci nevzdali okamžitě [po invazi], jak si mnozí předtím mysleli. Takže ano, blitzkrieg se nezdařil a určité přehmaty jsou evidentní. Ale to neznamená, že nemůžeme zvítězit,“ vysvětlil další zdroj s blízkými vazbami na Putinovu administrativu. „Rusko má zcela evidentně více zdrojů než Ukrajina bez podpory Západu,“ dodal další zdroj.

Jenom Donbas?

Oficiální rétorika Kremlu o cílech Ruska na Ukrajině zůstává nadále vágní a otevřená nejrůznějším interpretacím. Ministerstvo obrany stále tvrdí, že hlavním cílem „speciální vojenské operace“ je „osvobození Donbasu“, ačkoli se ruské jednotky opevňují v Chersonu a Záporoží, tedy za hranicemi Donbasu.

Nedávno sám prezident podepsal exekutivní nařízení, kterým urychlil udělování ruského občanství obyvatelům těchto oblastí.

Přeložila Lucie Sulovská

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!