Náhradní mateřství – petice Aliance pro rodinu

Řešení pro neplodné páry, nebo obchod s dětmi? A co děti?

Surogátní mateřství je proces, kdy embryo biologických rodičů donosí jiná žena. Náhradní matka tedy otěhotní, dítě donosí a porodí, ale vzdá se rodičovských práv.

Metoda, která může pomoci párům, které mají problém s otěhotněním či s donošením plodu. Zároveň ale, vzhledem k tomu, že náhradní matka zpravidla inkasuje finanční odměnu, může surogátní metoda sloužit i stejnopohlavním párům, které z biologické podstaty dítě zplodit nemohou.

Aliance pro rodinu uspořádala 31. května, den před Dnem dětí, happening proti obchodu s dětmi a ženami na Malostranském náměstí, kde sbírala podpisy pod petici proti surogátnímu mateřství.

Ve stejný den se v Poslanecké sněmovně uskutečnila Tisková konference poslankyně KDU-ČSL Niny Novákové na stejné téma – náhradní mateřství.

Co na surogátním mateřství považuje poslankyně za největší problém?

V současné době si mnohem víc všímáme projevů násilí v různých podobách. Zároveň přece nemůžeme dopustit, aby se i u nás, jak ukazuje praxe v řadě zemí, stala žena se svým darem mateřství a dítě, které porodí, pouhým zbožím. Nechceme ignorovat prokázané medicínské a psychologické poznatky a ohrozit fyzickou, psychickou a vztahovou stránku dítěte ještě před narozením.

A jak by chtěla legislativně problematiku řešit?

Legislativní návrh musí vzít v úvahu všechny zúčastněné v procesu náhradního mateřství: manžele toužící po dítěti, plánovanou náhradní matku, zdravotnické zařízení, které jednu část procesu realizuje, a také zprostředkovatele a nemalé finanční částky, které jsou přitom v oběhu. Případná regulace musí být vyvážená, případný zákaz by měl být spojen se sankcemi, které by měly být rozumné a zasáhnout ten pravý článek řetězce.

Na Tiskové konferenci spolu s Ninou Novákovou vystoupily další poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská a Romana Bělohlávková. Z Francie, která má surogátní mateřství zakázané, přijela právnička a bioetička Aline Cheynet de Beaupré. Vedle zástupců Aliance pro rodinu zazněly i argumenty psycholožky a bioetičky z Jihočeské univerzity, docentky Hany Konečné. Její argumenty si mohli poslechnout i lidé, kteří procházeli Malostranským náměstím.

Ke stánku Aliance pro rodinu na Malostranském náměstí přicházeli lidé nejen podepsat petici, ale i diskutovat s pořadateli.

Vedle příznivců Aliance pro rodinu se na happening dostavil i člověk, který patří mezi aktivisty LGBT.

 

Ten mi na dotaz, zda mu něco na surogátním mateřství vadí, řekl:

„To, že se častokrát používá jako zástupný problém proti adopci dětí stejnopohlavních párů. A nemyslím si, že by nějaký zákaz věc vyřešil.“

 

Předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová mi o hlavních argumentech proti surogátnímu manželství řekla:

YouTube player

Aliance pro rodinu už na svou petici proti zneužívání dětí a matek získala 5 000 podpisů.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme