Naděje z Floridy?

Ronald Dion „Ron“ DeSantis je momentálně nejčastěji zmiňovaným účastníkem republikánských prezidenských primárek a tak tedy i jedním z možných stranických soupeřů Donalda Trumpa.

Trump sice ještě svou kandidaturu oficiálně nepotvrdil, ale očekává se, že po kongresových volbách v příštím roce, do kterých Republikánskou stranu Trump povede, budeme vědět víc. Když dopadnou dobře, je větší naděje, že bude chtít stařičkého, dvaaosmdesátiletého Bidena vykýblovat z Washingtonu právě Trump.

Racionálně ke Covidu

Ron DeSantis (42) je od ledna 2019 guvernérem státu Florida, předtím byl zástupcem Floridy ve Sněmovně reprezentantů USA (2013 – 2018).  Je italského původu a v letech 2004 – 2010 sloužil jako právník u Námořnictva Spojených států, kde dosáhl hodnosti majora (lieutenant commander).

Guvernér DeSantis je věrným podporovatelem prezidenta Trumpa, o Josephu Bidenovi hovoří jako o hlavním strůjci migrační krize na hranici s Mexikem.  Má za to, že už jeho předvolební rétorika vytvořila falešná očekávání u miliónů chudých obyvatel Střední a Jižní Ameriky, kteří v příštích letech hodlají vyřešit svou ekonomickou situaci právě odchodem do USA. Prezident Trump měl jižní hranici pod kontrolou. Florida očekávala, že Bidenova vláda bude chtít svou katastrofickou vizi naplnit. „Je to úmyslné a ideologické rozhodnutí, se kterým většina Američanů ale nesouhlasí,“ dodal.

Stát Florida je oproti modrým státům pod správou Demokratické strany otevřenou ekonomikou – nezavedla tvrdá restriktivní opatření proti šíření nemoci COVID-19. Otevřeny jsou restaurace a všechny ostatní obchody. Florida přistupuje k této nemoci racionálně. Je si dobře vědoma ohrožení rizikových skupin a současně má na mysli ekonomickou nezávislost zaměstnanců a podnikatelů. Počet zemřelých je i přes tento „méně opatrný“ přístup pod průměrem USA.

Ve srovnání s Českou republikou, kde je zatím evidováno 23 tisíc obětí onemocnění COVID-19, tak na Floridě jde o necelých 33 tisíc mrtvých. Aby se Florida vyrovnala v počtech mrtvých v České republice, s přihlédnutím na to, že má cca 22 miliónů obyvatel, muselo by zemřít bezmála 47 tisíc Floriďanů.

Co se týče proočkovanosti obyvatel Floridy, ta je k dnešnímu dni na úrovni cca 20% (Česká republika naočkovala asi 300 tisíc lidí).  Nezaměstnanost se na Floridě drží těsně pod 5%.

Příznivá ekonomická situace se také odráží ve výši ekonomické pomoci od federální vlády, která je nižší, než u států, které své ekonomiky uzavřely. „Ze stimulačního balíku 1,9 biliónu dolarů jsme dostali méně, než ostatní, což vnímáme jako Bidenovu pomstu“, řekl guvernér DeSantis. Je to celé součást strategie Demokratické strany, která „své“ státy v průběhu roku zruinovala, aby tím poškodila Trumpovo prezidenství a jeho šance na znovuzvolení a aby posléze, za pomoc v této zlotřilé předvolební kampani, inkasovaly státy pod vedením demokratických guvernérů více peněz.

Proti Obamovi

Guvernér Ron DeSantis je absolventem práv na Yale University a Harvard Law School. Ve vojenské službě u JAG sloužil také na kubánské vojenské základně v zátoce Guantánamo, později byl převelen k SEAL Team One v Iráku. V průběhu svého působení ve Sněmovně reprezentantů byl předsedou Podvýboru pro národní bezpečnost.

V době vlády Baracka Husseina Obamy navrhl zákon, podle kterého by měly vládní agentury hlásit Kongresu každý případ, kdy se rozhodnou nevymáhat federální zákon. Byla to reakce na rozhodování Obamy, který jednoduše nařídil FBI nebo jiné federální agentuře, aby věc nechala být. Zákon však přijat nebyl.

Případ guvernérské kandidatury DeSantise v lednu 2018 se mnohým komentátorům zdá, jako přelom v Trumpově vlivu v Republikánské straně. Trump jeho kandidaturu podpořil. Od té doby se považuje pro vítězství za stěžejní, aby kandidáta v republikánském státě na vysoký post schválil prezident Trump.

DeSantis podpořil zákon umožňující Floriďanům otevřeně nosit střelné zbraně a je proti legalizaci rekreační marihuany. Prosazoval také zákon známý jako E-Verify, což je povinnost zaměstnavatelů ověřovat z federální databáze imigrační status zaměstnance. Nakonec se to podařilo jen u veřejných korporací, tedy u organizací státu nebo těch, které přijímají pro svůj provoz státní dotace. S návrhem, aby byl zákon účinný i vůči soukromým zaměstnavatelům neuspěl i kvůli chybějícím hlasům svých spolustraníků. Důvod byl jednoduchý: administrativní náročnost celého ověřování. Na Floridě totiž nemusíte mít písemnou pracovní smlouvu a tak floridští zaměstnavatelé neuměli pochopit, proč by si měli u kohokoliv ověřovat imigrační status. (Srovnáme-li si tento floridský náhled na pracovní právo se socialistickým zákonodárstvím České republiky, musíme dojít k závěru, že se jedná o vskutku beznadějnou propast.)

Sochy nám nechte!

Guvernér DeSantis v lednu navrhl zákon, který by chránil památky Konfederace. Dalším jeho letošním legislativním počinem je návrh zákona, který umožní státu zvrátit rozhodnutí místních samospráv snižovat objem financování policie.

Oba tyto návrhy jsou reakcí na progresivistické zákonodárství v demokratických státech, které barbarsky odstraňují historické sochy a jiné památky, aby prokázaly, že to myslí s bojem proti rasismu vážně. Ruku v ruce s tím jdou také snahy o snížení vlivu policie na vynucování veřejného pořádku ve prospěch jakéhosi „komunitního vymáhání práva“, což většina amerických právníků důrazně odmítá pro riziko vzniku dvojkolejnosti práva. „Komunitní policie“ je podle nich cestou do pekel zejména pokud jde o prosazování ústavou zaručených práv.

Guvernér DeSantis je proti potratům. Loni v létě podpořil a podepsal zákon, podle kterého nezletilá matka musí pro potrat získat svolení obou rodičů. Potratové kliniky nemají na Floridě status poskytovatele zdravotní péče (zabíjení dětí totiž není zdravotní péče), což v případě koronavirové krize vytváří různé netypické situace. Momentálně se ve floridských zákonodárných sborech probírá otázka zabíjení tělesně postižených dětí, které by mělo být zakázáno.

DeSantis je podporovatelem státu Izrael. Budu „nejvíce proizraelským guvernérem v Americe“, odpověděl na dotazy novinářů. Izrael opakovaně a rád navštěvuje. Odmítl pobírat kongresový důchod, když řekl, že Otcové zakladatelé určitě neměli na mysli dělat ze služebníků Spojených států elitní klub.

Ihned po svém nástupu do guvernérské funkce vydal příkaz zakazující diskriminaci kvůli rase, věku, pohlaví, barvě pleti, náboženství, národnosti, rodinnému stavu a zdravotnímu postižení. Zákaz diskriminace pro sexuální orientaci nebo genderovou identitu však chyběl. Za to si vysloužil tvrdou kritiku z celých Spojených států a i ze zahraničí.

Po boku Trumpa

Ron DeSantis (na obrázku s prezidentem Trumpem) je římský katolík, je ženatý a má tři děti. Ač je zřejmé, že v případě kandidatury Donalda Trumpa na prezidenta USA v roce 2024 DeSantis kandidovat jistě nebude, jde i tak o dobře připraveného kandidáta Republikánské strany pro další volby. Jak to zatím vypadá, nebude mu chybět skoro nic. Komentátoři se však shodují, že mu škodí přílišná a až nekritická upjatost k prezidentu Trumpovi. To z něho dělá, i přes jeho nesporné kvality, zatím jen věrného muže. K tomu já závěrem dodávám, že to není v jeho věku a perspektivě vůbec žádný handicap…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!