Nad volebními lístky

Dneska to vypukne, půjdu volit u nás na vsi – všichni se tu známe, stejně budu muset sousedům ukázat legitimaci a vsadím se, že mi řeknou, abych si na chvíli sundal roušku, korespondenční hlasování se zfixlovanými lístky čeká až nějaké příští volby americkodemokratického typu. 

Obálku s volebními lístky jsem dostal do schránky, pečlivě jsem je prošel. Nechyběla tam magorárna od Petra Cibulky, ani ještě větší magorárna od té paní, která nechce, aby ji někdo volil.

Zajímaly mě lístky Pirstanu a Spolu.

Psal jsem tu opakovaně o kroužkování, zkoumal jsem tedy, koho mám poctít tužkou. Usoudil jsem, že není toho třeba. ODS je bohatě zastoupena a skladba mi nedělá starosti. Pekarová ať straší moji ženu, která volí v Praze. Při komunistických volbách se teoreticky dalo škrtat, škoda, že to není zavedeno, myslím, že by mnozí voliči Pirstanu měli po starostech. Piráti jsou namixovaní se starosty v poměru 2:1, to nás potěš pánbu. Tady mám jen jednu radu – pořád tu je kandidátka Spolu…

Referendum o Babišovi

To je hlavní motiv těchto voleb a pokládám to za tragickou chybu. Valí se na nás těžké časy – je těžké (byť nikoli nemožné) dokazovat, že drahota je Babišova. Co se stane s těmi auty, do kterých nejsou čipy? Proč je benzín tak drahý, a to ještě je směšně levný proti tomu, kolik bude stát napřesrok? A elektřina? Pak přestane svítit. Budou příděly? Budou ulice svítit ob lampu? Kolik bude stát chleba? To jsou otázky, které mě trápí.

Štvu tím hodně lidí, ale mně je Babiš lhostejný. Je to šíbr, který dovede šidit na daních tak, aby ho nikdo nedokázal před soudem zakleknout. Umí vytvářet dojem efektivity (podobně jako Zeman vyvolává dojem geniálního politického stratéga a je neuvěřitelné, kolik lidí mu to žere) – je to ta metoda, kterou jsme používali na vojně jako desátníci absolventi, když jsme rychlým krokem pobíhali po chodbách s lejstry pod paží a předstírali aktivitu. To je Babiš v akci. Pak hrábne do zadlužené kasy a nasype někomu peníze. To je groteska, ale ty skutečné problémy, ty přijdou už brzy. A pana Babiše spláchnou jak papírek v míse.

Předvolební debata

Tak máme ten maraton za sebou, na závěr to bylo na Nově. Rey Koranteng moderoval líp, než se čekalo, Babiš ječel míň, než se čekalo, ale taky ječel, a Bartoš byl nejslabší, jak se čekalo: když měl na konci 30 vteřin proslov k národu, musel koukat do papíru, to se sakra nemohl naučit blábol na třicet vteřin zpaměti? A to chce být premiér a figurovat v českém předsednictví Evropě?

Třebaže nebylo bodování jako na Primě, evidentně zůstali jenom dva, Andrej Babiš a Petr Fiala. Koho z nich? Je to na vás, mé doporučení je jenom jedno: jděte volit, kdo nepůjde a pak bude jen držkovat… ponese vinu na tom, co nechceme. Pokud chcete kroužkovat, připomenu (je to napsáno na příbalovém letáku), že platí jen čtyři kroužky na jedné kandidátce, pět a více zruší kroužkování, hlas ale zůstane platný.

Jak bude volit Zeman

Už víme, že bude volit v Lánech. Voličský průkaz mu museli vyřídit do středy 16 hodin a v tu dobu ještě tvrdili, že ho veřejnost uvidí. V každém případě ho uvidí členové volební komise z Lán, kteří obcházejí nepohyblivé občany s urnou. Přeji jim občanskou odvahu trvat na liteře zákona, nebude to snadné. K tomu není nic co dodat.

Převzato z Neviditelného psa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!