Na co se Tucker nezeptal aneb podivuhodný svět Alexandra Dugina

Rozhovor Tuckera Carlsona s ruským filozofem Alexandrem Duginem je dobrou příležitostí připomenout jeho reálný vliv, barvitou osobnost i názory. Na mnoho z nich se ho totiž Tucker Carlson nezeptal. Bohužel…

Co se týče Dugina, tak kromě toho, že v Rusku je mnohem méně vlivný než na Západě, dokonce ho už před lety vyhodili z univerzity, tak on je sice stylový a má určitý intelektuální půvab, ale jinak zastává celou řadu názorů, z nichž by se západní konzervativci osypali, kdyby je znali.

Tak například říká, že je panafrikanista, považuje Rusy za „čestné černochy“ a podporuje černé radikály v JAR i jinde. Je to součástí jeho odporu vůči Západu, kdy podporuje úplně všechny režimy a názorové proudy, které považuje za „anti-západní“. Pravidelně se objevuje na akcích s černými rasisty. Kdyby žil v Americe, dneska by určitě přenocoval na kampusech se studenty.

Další věc je, kolik z jeho názorů jsou vlastně jen „punkové provokace“. Nezapomínat, že politicky začínal v Nacbolu (Nacionálně bolševická strana Ruska) spolu se spisovatelem a věčným provokatérem Edudardem Limonovem. Celá ta strana byla v zásadě punky provokace kombinující nacistické a bolševické symboly a dělající především virvál. Dugin i Limonov v té době hlavně chlastali, fetovali a běhali nahatí po Moskvě.

Limonov (vlevo) a Dugin (vpravo) pod praporem Nacionálně-bolševické strany

Sem tam někam naběhli a hodili molotov apod. Byli to nesmírně cool chlápci. Eda si zakládal na tom, že nikdy v životě nepracoval, emigroval na Západ, aby mu škodil (žil na sociálních dávkách a zakládal komunistické buňky), a napsal knížku o tom, jak se stal na pár let v rámci osobní revolty homosexuálem a nechal se análně penetrovat náhodnými černošskými bezdomovci a prostituty. Dugin mu zdatně sekundoval, nejspíš s ním i souložil a psal ve svých článcích takové věci, jakože sériový vrah Andrej Čikatilo je národní hrdina. Vždycky jenom ve snaze vyvolat pobouření.

A nebyli mladí, byli to tehdy chlapíci přes čtyřicet. Ale úžasně se stylizovali, v té době tedy hlavně Limonov, kterého si rebelující mládež dodnes dává na trička.

Eda už umřel a nestihl už tu pozdní stylizaci. Za Putina seděl pár let ve vězení za svůj údajný plán vyvolat proruský puč v Kazachstánu, pak ještě chvíli bojoval proti Putinovi na demonstracích, byl jednou z vůdčích postav hnutí „Putin musí odejít“ okolo roku 2012, ale po anexi Krymu ho vzal na milost, řekl, že mu splnil jeho sen (jel podpořit separatisty na Donbas a má hezké fotky s Girkinem) a teď je Rusko konečně based.

Zestárl a staral se o své dvě malé děti, které si na stará kolena pořídil s jednou krásnou herečkou (ženy ho milovaly, i když věděly, že se s ním nedá žít a nezaplatí na alimentech ani rublík). Ta ho jednou přistihla, jak říká synkovi, že každý pořádný chlap by měl znát vězení zevnitř. Představte si, v jakém prostředí musela vyrůstat ta malá Duginová…

No ale Dugin to stihl (je mladší), tak se stylizoval do mága euroasianismu, co vypadá trochu jako pravoslavný pop, trochu jako vůdce sekty, a vesele blouzní dál ve složitých filosofických pojmech. Ano, s Edáčkem byli oba velmi chytří a sečtělí, takže umí klást slova. V Rusku nikoho nezajímá, tak ho režim nechává na pokoji, navíc když momentálně rebeluje proti Západu, nekrade v obchodech a nechodí nahatý, ale na Západě ho všichni pokládají za kdovíjak vlivného intelektuála.

Právě jste byli seznámeni s ruskou alternativní kulturou, ten ruský disident Vorotnikov, co tady i se svou družkou kradl v supermarketech, nechával se živit českými dobráky (třeba Karlem Schwarzenbergem, který ho ubytoval na Orlíku) a na oplátku nám tvrdil, že jsme americký děvky a Putin je super, ten byl přesně představitel tohoto myšlenkového proudu.

I tohle je důvod, proč spousta z nich (i Limonov a Dugin) začala s „pozdním Putinem“ sympatizovat, přestože je nejdřív zavíral do vězení: „Ruské vedení bylo dlouho prostoupeno maloměšťáctvím. Teď se zdá, že je to pryč a že lidem už se moc přejedla. Měli vše, co je jen možné mít, a zachtělo se jim vstoupit do dějin, stát se historickými postavami. To, že si stanovili natolik vysoký cíl, je nám blízké.“

Putin už není maloměšťák! Už mu nejde o přízemní cíle! Chce být imperátor, a to je cool!

Je to jakýsi existenciální anarchismus, nebo nevím, jak to popsat, ale je to hodně ruská věc, respektive běžní Rusové se tak samozřejmě nechovají, vždycky jde o zdivočelé intelektuály či umělce. Vím, že to zní šíleně, ale opravdu to má v Rusku rozsáhlou kulturní tradici. Tohle jsou mimochodem zakladatelé té pověstné „široké ruské duše“, to je jejich společný projekt.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč