Na Brusel s referendem – Orbán se zeptá Maďarů na LGBT

Maďarská vláda aktuálně nechává lidi hlasovat jednak v tradiční „národní konzultaci“ (volné obdobě referenda) a vedle toho chystá v blízké době i klasické referendum. Zatímco konzultace se týká mimo jiné obnovy ekonomiky po covidové krizi, referendum je zaměřeno čistě na nový zákon omezující zobrazování či propagaci homosexuality a transgenderu mezi mládeží ve školách a v médiích.

Národní konzultace je svébytný nástroj Orbánovy vlády už z doby, kdy byl Fidesz v opozici (Orbán s ním přišel jako opoziční lídr v roce 2005), kterým si pravidelně potvrzuje svou politiku názorem veřejnosti. Reálně ale hlasují patrně hlavně příznivci Fideszu – otázky bývají návodné a doprovází je někdy i text obhajující vládní politiku.

Naproti tomu referendum je o něco institucionalizovanější – je zakotvené v ústavním pořádku a vyhlašuje se na základě petice 200 tisíc voličů, nebo jej parlament vyhlásí na návrh vlády či prezidenta. Výsledek referenda je pro parlament dle ústavy závazný pokud účast překročí 50%, na rozdíl od zcela nezávazné národní konzultace.

Národní konzultace letos probíhá již podruhé – na jaře se hlasovalo o opatřeních proti covidu, respektive o tom, jak moc se mají zvýhodnit očkovaní. V nové konzultaci, s originální smajlíkovou kampaní, figurují témata jako zvyšování minimální mzdy a snižování daní z práce, ale i zákon o ochraně dětí, který rozpoutal velkou evropskou debatu.

Hlasování v referendu se teprve rozeběhne, otázky do něj oznámil Orbán ve videu už tento týden. Důvodem pro jeho uspořádání prý je, že „Brusel zaútočil na Maďarsko“, vláda tak chce touto cestou získat legitimitu pro své kroky v následných právních i diplomatických bitvách. Otázky, které mají být předmětem referenda:

1) Podporujete, aby se ve vzdělávacích institucích bez souhlasu rodičů pořádaly programy představující různé sexuální orientace?

2) Podporujete, aby se mezi dětmi propagoval proces změny pohlaví?

3) Podporujete, aby byl dětem v médiích bez omezení dostupný sexuální (sexualizovaný) obsah, který může ovlivnit jejich vývoj?

4) Podporujete, aby byla i dětem dostupná změna pohlaví?

5) Podporujete, aby byl dětem prezentován mediální obsah zobrazující změnu pohlaví?

Styl otázek se podobá referendu o migraci v roce 2016, kde sice přes 90 % Maďarů hlasovalo proti migraci, ale referendum pro nízkou účast neplatilo. V něm například jedna otázka zněla „Chcete, aby Evropská unie mohla bez souhlasu parlamentu nařídit přesídlení občanů jiných států na území Maďarska?“ Ve svém pravidelném rozhovoru pro maďarský rozhlas Orbán řekl, že nezáleží, zda bude referendum platné, protože „zákon již existuje“. Vyzývá tak všechny, aby dali volný průchod svým názorům, bojkot podle něj nyní nedává smysl.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem