Mužský pěvecký sbor? Vyloučeno!

Německý spolkový ministr financí Olaf Scholz (SPD) chce spolkům, které do svých řad přijímají jenom jedno pohlaví, odebrat statut obecné prospěšnosti. Tím by přišly o značné finanční výhody, které jim jako obecně prospěšným spolkům náleží. Pro Bild am Sonntag Scholz řekl: „Připravujeme změnu zákona o obecné prospěšnosti. (…) Spolky, které ze své podstaty nepřijímají ženy, nejsou z mého pohledu obecně prospěšné. Kdo nepřijímá ženy, ten si nezaslouží daňové zvýhodnění a nesmí přijímat finanční dary.“

Německo má velmi bohatou tradici nejrůznějších spolků, z nichž jsou stovky čistě mužské – pěvecké, sportovní, karnevalové či střelecké. A samozřejmě, najdou se i čistě ženské. Díky statutu obecné prospěšnosti jsou tyto spolky osvobozené od řady daní a mohou přijímat finanční dary (ten, kdo jim poskytne finanční dar, si to může odepsat z daní). Scholzův návrh by tak na spolky mohl mít velmi tvrdý dopad.

Ministr financí Scholz se teď uchází o předsednický post sociálních demokratů, takže si jeho nápad lze vyložit jako snahu o zalíbení se u stranických soudružek feministek. Plánované změny kritizuje CDU a zejména CSU – Bavorsko má totiž dlouholetou tradici spolkového života. Ale počkejme na výsledek, CDU/CSU už svému koaličnímu partnerovi tolikrát ustoupila, takže zatím je vše otevřené.

 

Autorka je politoložka , s rodinou žije v Berlíně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!