Morawiecki: Turów rozhodně nenecháme zavřít!

Správní soud ve Varšavě rozhodl, že činnost dolu Turów může ohrozit životní prostředí a že má důl zastavit těžbu. Je to výsledek vleklých sporů a nátlakových akcí ekologických organizací z Polska, Německa i České republiky a tlaku z EU. Důl a přilehlá elektrárna podle vlády pokrývají osm procent polské spotřeby elektřiny. Polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí odmítl a odjel do Turówa. Překlad jeho proslovu přinášíme v plném znění.

Vážení krajané, milí zaměstnanci dolu Turów,

včera bylo ve Varšavě vydáno soudní rozhodnutí, které přikazuje zavřít důl a elektrárnu do konce roku 2026. Chtěl bych však, aby celé Polsko vědělo, že tento rozsudek se netýká pouze dolu. Je to rozsudek týkající se nejen 60 000 lidí – těch, kteří v dole a v jeho okolí pracují, ale také lidí pracujících v dalších odvětví hospodářství, nevyjímaje jejich rodiny. Je to také rozsudek nad energetickou bezpečností. Energetickou bezpečností milionů polských rodin. Pan Dąbrowski, předseda polské energetické skupiny, řekl, že pokud bychom tento důl a elektrárnu uzavřeli, miliony polských rodin by se ocitly bez elektřiny.

Co to vlastně znamená?

Položme si jednoduchou otázku. Jak je to vůbec možné? Představte si, že by nějaká polská ekologická organizace a nějaké polské město zažalovaly nějaký důl, nějakou elektrárnu nebo nějaký průmyslový závod v Německu, a německý soud by rozhodl o jejich uzavření. Dokážete si takový scénář představit? Myslím, že ne. Jenže v Polsku se, bohužel, právě toto stalo.

Co je to vůbec za rozhodnutí? Rozhodnutí, které je škodlivé, ohrožující. Rozhoduje v neprospěch polských pracovníků a polských rodin. Takový rozsudek je rozsudkem nezákonným. Každý rozsudek, který má za následek destabilizaci energetického systému, je nezákonný.

YouTube player

Drazí zaměstnanci těchto i dalších dolů, vy všichni, kteří jste dnes za námi přišli, jsme strážci a ochránci polského hornictví, černého uhlí i hnědého uhlí. Nedovolíme, aby byl polský těžební průmysl uzavřen. Budeme stráží polského těžebního průmyslu!

Je však potřeba vědět další věc

Jsou zde i tací, kteří již před dvěma lety chtěli doly v Turówě zavřít. Opozice, členové Občanské platformy. Kde jsou dnes? Proč jsou potichu? Schovali hlavu do písku a radši se ani neozývají. Vazalové cizích mocností, kteří jednali v jejich zájmu. Jednali tak, aby se jim Polsko podmanilo, aby se jej zmocnili, aby jej mohli ovládat, a to se jim také podařilo. Díky zvratu osudu a díky polským hrdinům se nám však podařilo ukradenou nezávislost znovu získat. Znovu jsme získali naši suverenitu.

Suverenita znamená jednat v zájmu polského národa, jednat v našem společném národním zájmu. A my si tuto suverenitu již nenecháme znovu vzít. Budeme ji bránit proti všem, kteří jsou ve službách německých ekologických organizací, jiných německých organizací a prostě před Němci. Polsko je rostoucím suverénním státem. Může to někomu vadit? Zdá se, že ano. Ale my jsme táborem vlasteneckým, táborem polským a hájíme zájmy Polska. A to budeme dělat i nadále, s tím můžete počítat. Nedávno pan Tusk prohlásil, že německá politika je pro Evropu požehnáním. Ano, to skutečně řekl. Říkal něco o CDU, myslím, že to bylo v přítomnosti paní kancléřky Merkelové. Možná je to pro někoho dnes těžko představitelné, ale tak to skutečně bylo.

Stále více si myslím, že německá ekologická politika je pro Polsko prokletím, a proto se budeme bránit. Budeme bránit nejen polský těžební průmysl, ale i polský energetický systém. Budeme bránit polskou hospodářskou politiku. Proto tady dnes jsme. Proto jsem dnes i v uplynulých dnech hovořil o zájmech polského těžebního průmyslu s poslanci strany Právo a spravedlnost, kteří zde dnes také jsou. I ti, kteří tu nejsou, protože s námi dnes nemohli být, jako například paní poslankyně Marzena Machałek, nebo paní europoslankyně Anna Zalewska, tak i ti hájí polský zájem. My všichni hájíme polský zájem a k polským zájmům patří obrana Turówa. Proto chci také všem zaměstnancům elektrárny a dolu Turów vzkázat, že využijeme všechny právní mechanismy k odvolání.

Pohneme nebem i zemí

Tak jako tak, bude Turów fungovat dál. Buď dosáhneme svého cíle tím, že získáme všechny souhlasy, nebo o tom jednoduše rozhodnou voliči. Pokud se tak rozhodnou, bude náš vlastenecký tábor Práva a Spravedlnosti i nadále pokračovat v zajetých kolejích prohospodářské a propolské politiky. To vám slibujeme. Zde z Turówa slibujeme, že nedovolíme, aby byly porušovány zájmy polských rodin, polských dělníků ani polských podnikatelů. Od toho vláda je, aby tyto zájmy hájila!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme