Morawiecki odpovídá Macronovi. Nová koncepce pro Evropu

Polský premiér Mateusz Morawiecki zahájil dnes návštěvu Spojených států a během prvních setkání, mj. s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, reagoval na geopolitické návrhy Emmanuela Macrona vyslovené během jeho cesty do Číny. Namísto „strategické autonomie” a separace od Washingtonu Morawiecki zdůrazňuje strategické partnerství Evropy a USA.

Pokud se otočíme k USA zády, zbývá nám Rusko a Čína

Je to nebezpečná hra – komentuje Morawiecki Macronovy teze. Jak končí, vidíme nyní na východní hranici EU. Nebýt hrdinství Ukrajinců, vojenské podpory ze strany USA a Velké Británie, tedy zemí mimo EU, a pomoci ze strany Polska, které rodinám ukrajinských vojáků poskytuje bezpečné útočiště, bylo by Rusko hrozbou nejen pro Ukrajinu, ale i pro další země Evropy. Pokud bychom poslechli Macrona a rezignovali na spojenectví s USA, vrhneme se do náruče Ruska a Číny.

Evropa jako mocnost? Za poslední desetiletí si Evropská unie nebyla schopna vybudovat ani vojenskou, ani průmyslovou či ekonomickou sílu. Ukázalo to období pandemie, kdy jsme zjistili, že jsme strategické oblasti průmyslu přemístili mimo Evropu a bolestivě zakusili narušení dodavatelských řetězců. Ukázala to i válka Ruska proti Ukrajině, která odhalila, do jaké míry jsou evropské armády neschopné boje, do jaké míry chybí technika, letadla, munice. Válka Ruska proti Ukrajině ukázala ještě něco – totální závislost velké části Evropy na Rusku v oblasti energetiky, a to na všech úrovních. Tato závislost vedla k současné krizi, drahotě, společenské nespokojenosti. A pro Ukrajince znamenala noční můru válečného konfliktu.

Polsko nemá iluze co se Ruska týče. A je připraveno spolupracovat na návratu Evropy na místo, které jí na geopolitické mapě světa náleží. Ale musíme si dávat pozor, abychom se po vysvobození ze spárů ruského medvěda neocitli v pařátech čínského draka.

Strategické partnerství s USA jako vakcína proti ruskému imperialismu

Morawiecki během briefingu po setkání s Kamalou Harrisovou zdůraznil, že blízké vztahy Polska a USA jsou „nejlepší vakcínou proti ruskému imperialismu”. „Mám radost, že to vnímáme stejně ve Varšavě i zde v Bílém domě.” Mezi tématy rozhovorů byly otázky přítomnosti amerických firem z energetické a zbrojařské oblasti na území Polska. „Poslední rok byl naprosto výjimečný, co se polsko-amerického sbližování týče. Zahájili jsme mnoho nových a pro nás klíčových projektů.” Jedním z nich je projekt rozvoje jaderné energetiky v Polsku, v němž je podle Morawieckého přítomnost amerických investorů obzvláště intenzivní.

Podle Morawieckého je „přítomnost amerických vojáků a amerického kapitálu na polském území důležitým prvkem naší bezpečnosti“. Prohlásil také, že z perspektivy Washingtonu je právě Polsko v poslední době vnímáno jako země, která na fóru EU prosazuje „racionální politiku“.

Nové centrum Evropy a nová architektura evropské bezpečnosti

V současné době budujeme novou architekturu evropské a globální bezpečnosti. Neděláme to ani ve spolupráci s Čínou, ani v hovorech s Vladimirem Putinem, ale tím, že se všemi způsoby snažíme pomoci Ukrajincům v jejich boji. S vědomím toho, že tuto válku vedou i za nás. Nemáme nejmenší pochybnosti, a vůdce z Kremlu o tom opakovaně hovořil, že posláním ruského imperialismu je návrat k hranicím a sféře vlivu z dob Sovětského svazu.

Kdo může zastavit tyto imperiální choutky – ptal se Morawiecki? Právě proto jsou dnes vztahy s USA pro Evropu otázkou bytí či nebytí. Od začátku invaze na Ukrajinu počet amerických vojáků v Polsku vzrostl na více než 10 tisíc mužů. Operátoři systému protiletecké obrany Patriot, vojáci výsadkové divize, piloti stíhaček F-15… Před několika týdny byla v lokalitě Powidz uvedena do provozu stálá základna americké armády s několika tisíci kusů vojenské techniky – tanků, BVP, děl. Východní křídlo aliance přestalo být abstraktním pojmem.

Rozhovory s Kamalou Harrisovou se týkaly také trvalé přítomnosti amerických posádek v Polsku. „Toto téma bylo dlouho předmětem intezivních debat, nyní už nemluvíme jen o vojácích, ale o výstavbě základen a skladů vojenské techniky.“ Polský premiér zmínil také protiraketový štít, který aktuálně vzniká v Redzikowu na severu země. Podle Morawieckého „jsou Spojené státy pevně přesvědčené o posilování vojenské přítomnosti na území Polska“.

Polsko už dlouho nebylo svědkem tak důležitých historických událostí. Zkušenost Solidarity, učení Jana Pavla II., více než dvě stě let bojů s německým a ruským imperialismem působí, že otázky svobody a bezpečnosti jsou pro nás tolik významné. Polsko společně s Ukrajinou, Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Českem a severskými státy představuje nyní nové geostrategické těžiště Evropy. Polsko sází na strategické partnerství s USA, protože Spojené státy nás dosud nikdy nezklamaly. A spojenectví Polska a USA je nejlepší vakcína proti ruskému imperialismu. Je to také pragmatická volba. Jen takové spojenectví dává naději na co nejrychlejší ukončení války na Ukrajině.

Renesance, nebo marginalizace

Během návštěvy v USA Morawiecki zdůrazňuje, že stojíme před volbou: Buď renesance Západu, nebo marginalizace Evropy.

„Polsko navrhuje strategické partnerství se Spojenými státy na všech možných úrovních. Jsme stoupenci transatlantického spojenectví v nejširším smyslu. Je to důležité pro náís a pro celou Evropu.”

 

Převzato z: Wszystko Co Najważniejsze

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme