Mongolové nebo roboti?

Ministr práce Jurečka se chystá do Mongolska lobovat i za to, aby v Česku pracovalo více lidí odtamtud. Zároveň vláda, jejíž je členem, hlásá, že chce české hospodářství modernizovat, aby se vymanilo z pasti středně rozvinuté ekonomiky. Oba cíle jsou do značné míry neslučitelné.

Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se druhdy tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu. S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy.

Pokud ovšem dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům. Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně.

A nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie níže) potvrzují, že dilema „robot vs. Mongol“ je reálné : čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky. Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme