Moment pravdy Josepa Borrella

Šéf unijní diplomacie, španělský socialista Josep Borrell, měl (na evropské poměry) překvapivě otevřený proslov k velvyslancům EU. Nejzajímavější pasáže přinášíme v překladu. Málokdy se totiž stane, aby vysoký eurofunkcionář opustil bezpečný svět naučených frází o tom, jak je vše v unii dokonalé a jak je unie vzorem pro celý svět.  

Tohle není chvíle, kdy vám všem budeme posílat květiny s tím, že jste skvělí, pracujete velmi dobře a všichni jsme velmi šťastní, že jsme jedna velká rodina atd. Toto je chvíle, kdy si mezi sebou promluvíme o tom, co děláme [neděláme] dost dobře a proč nejsem vždy spokojen s tím, jak moje delegace EU pracují.

Pokusím se shrnout, co se nám děje… Domnívám se, že my Evropané čelíme situaci, v níž trpíme důsledky již léta trvajícího procesu, v němž jsme oddělili zdroje naší prosperity od zdrojů naší bezpečnosti.

Naše prosperita byla založena na dvou věcech: levné energii pocházející z Ruska. Ruský plyn – levný a údajně cenově dostupný, bezpečný a stabilní. Ukázalo se, že tomu tak [není]. A přístupu na velký čínský trh, pro vývoz a dovoz, pro technologické transfery, pro investice, pro to, že máme levné zboží. Myslím, že čínští dělníci se svými nízkými platy udělali pro omezení inflace mnohem více a lépe než všechny centrální banky dohromady.

Takže naše prosperita byla založena na Číně a Rusku – energetika a trh…

Vy – Spojené státy – se staráte o naši bezpečnost. Vy – Čína a Rusko – jste se postarali o základ naší prosperity. To je svět, který už neexistuje.

Nepředpokládali jsme, jak účinně se bude Ukrajina bránit. Zaprvé jsme nevěřili, že přijde válka. Musím uznat, že tady v Bruselu nám Američané říkali: „Oni zaútočí, oni zaútočí.“ A my jsme se tomu dost zdráhali uvěřit.  A velmi dobře si vzpomínám, když mi [americký ministr zahraničí] Tony Blinken zavolal a řekl mi „no, stane se to tento víkend“. A jistě, o dva dny později, v pět hodin ráno, začali bombardovat Kyjev. Nevěřili jsme, že se to stane, a nepředpokládali jsme, že Ukrajina je připravena klást tak zuřivý a úspěšný odpor, jak to dělá…

Nechci „obviňovat a hanět“, ale tohle vám musím říct. Chci, abyste byli reaktivnější, 24 hodin denně. Žijeme v krizi, musíte být v krizovém režimu. Vysvětlete, co se děje – rychle, okamžitě. I když v prvních hodinách nemáte úplné informace, ukažte, že jste tam. Měl bych být nejlépe informovaný člověk na světě. Vzhledem k tomu, že jste všude na světě, měl bych být nejlépe informovaným člověkem na světě – přinejmenším stejně jako kterýkoli ministr zahraničních věcí. Jsem „ministr zahraničních věcí Evropy“. Chovejte se tak, jak byste se chovali, kdybyste byli velvyslanectvím: posílejte svody, posílejte je rychle. Reagujte rychle.

Převezměte více iniciativy. Buďte odvážnější. Ať děláme cokoli, existují rozhodnutí, která prolamují tabu. Prolamujeme tabu ohledně ukrajinské války, vezměte si  využití evropských zdrojů k nákupu zbraní – něco, co na začátku bylo: „ach, to není možné, to jsme nikdy neudělali“. „Nikdy jsme to neudělali“ není recept. Možná musíme začít dělat věci, které jsme v minulosti nikdy nedělali. Když váháme, litujeme toho.

Myslím, že například z diskuse o ukrajinské výcvikové misi [výcviková mise EU na Ukrajině]. O ukrajinské výcvikové misi jsme diskutovali už před válkou několik měsíců. „Máme poslat výcvikovou misi na Ukrajinu?“, „Ne, no tak, Ukrajina, výcviková mise, armáda na Ukrajině, to nejde…“. A pak bum, přišla válka a lidé řekli: „Měli jsme to udělat“. Ano, měli jsme to udělat. A teď to děláme rychle – no, na evropské poměry rychle. Rychle na evropské poměry znamená pár měsíců. Ale válka bude bohužel trvat, takže naše výcviková mise bude mít možnost působit.

A došlo i na vnitřní politiku, kde Borell uznal, že:  „Uvnitř našich zemí dochází k radikálnímu posunu a v našich demokraciích přibývá radikální pravice, demokraticky – je to volba lidí, není to vnucování ze strany nějaké moci.“

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme