Moderní je – konzervatismus

Žijeme stále rychleji. Výrobci chrlí novinky stále modernější, kdo chce držet krok s dobou, musí mít každé tři roky nový mobil – s více funkcemi, větší kapacitou, rychlejším procesorem, novými aplikacemi. Staré věci se neopravují, ale rovnou vyhazují a nahrazují dokonalejšími.

Kdo z dnešních studentů ještě ví, co bylo logaritmické pravítko? Nahradila ho kalkulačka, dnes už taky zbytečná, protože ji máte v mobilu. Je to zároveň počítač, telefon, záznamník a přehrávač, slovník, mapa s navigátorem, fotoaparát, kamera i televizor. Ale za tři roky ten zázrak techniky vyhodíte, protože bude beznadějně zastaralý. Podobný osud postihuje auta, pračky, sporáky, kuchyňské roboty, vysavače a vůbec domácí spotřebiče. Opravovat je se vůbec nevyplatí, koupit nový vyjde levněji. Není totiž v zájmu výrobců, aby jejich výrobky vydržely dlouho, protože to snižuje poptávku po nových.

Tento „pokrokový“ trend má však i své stinné stránky. Výrobky, které se stále rychleji mění v odpad, nesmírně zvyšují nároky na zdroje surovin, jež ovšem nejsou nevyčerpatelné. Hory odpadu nás hrozí zavalit, moře se stává planetárním smetištěm, mikroplasty jsou ve vodě, potravinách i ve vzduchu, který dýcháme. Honbou za stále novými věcmi likvidujeme své životní prostředí a připravujeme si tak jistou záhubu. Z osmi milionů živočišných druhů je dnes jeden milion ohrožen vyhynutím do deseti let a tempo vymírání se zrychluje.

Šlapací singrovky našich babiček šijí dodnes, i když toho neumějí tolik jako ty moderní šicí stroje řízené elektronikou, které ovšem už za pár let půjdou do šrotu. Je na čase začít opět vyrábět tak, aby nám věci vydržely co nejdéle, daly se snadno opravovat a neměnily se po uplynutí záruční doby v odpad. Přestaňme se honit za novými věcmi, dokud staré ještě dobře slouží. Přestaňme bezohledně drancovat přírodu a zamořovat ji odpadky, zachovejme ji svým dětem a vnukům – to je nejnaléhavější požadavek moderní doby.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!