Miliony Strelkovů

Mění se v Rusku nálady? Ano, ale jinak, než bychom si představovali. Překlad poznámky Andreje Nikulina (toho pána, co se nás zastával v onom diskusním pořadu, kde nás všichni ostatní hosté chtěli denacifikovat):
 
Za zmínku stojí signifikantní posun v ruském zpravodajství o válečných akcích na provládních televizních kanálech a v dalších zdrojích.
 
Jak se to mohlo stát?
 
V posledních dnech a v souvislosti s neúspěchem při překročení řeky Severní Doněc byly kroky ruského velení poprvé podrobeny ostré a masivní kritice.
 
Důvody jsou zřejmé – pokus režimu zamlčet více než padesát obrněných vozidel zničených na obou březích řeky, jejichž fotografie se mezitím rozletěly do celého světa, je příliš trapný i na apologety „speciální operace“.
 
V důsledku toho imperiálně smýšlející vojenští experti postupně, ke zděšení a hněvu svých abonentů, začínají uznávat, byť s výhradami, nevyhnutelné, a zároveň si kladou přirozenou otázku – jak se to mohlo stát? Jsme přece největší a nejsilnější?
 
Zatímco donedávna byla válečná kampaň předmětem pouze tiché a tlumené „kritiky zleva“ ze strany liberálů a dalších pacifistů, „kritika zprava“, ze strany zastánců stupňování úsilí, přitvrzení a okamžité totální eskalace konfliktu, bude odteď nevyhnutelně narůstat souběžně s novými porážkami a velmi sporadickými úspěchy.
 
Imperiální hydra
 
Pan Strelkov* na této scéně až donedávna vystupoval prakticky sólo, ostatní buď důvěřovali vůdcům, nebo se báli, nebo se domnívali, že o přešlapech by se mělo mluvit až po vítězství, ale samotný průběh válečných událostí žene ty, kdo upřímně podporují „speciální operaci“, do jeho tábora – problémů je zkrátka příliš mnoho a poslední šance na obnovu drahocenného impéria se až příliš zjevně vzdaluje.
Současná situace staví Kreml do nepříjemné situace – veškerá propagandistická práce a systém potírání oponentů byly vyvinuty a nakalibrovány k boji s prozápadním proudem a liberální částí opozice. Nyní se však formuje skupina fanatických a upřímně loajálních imperialistických válečníků, kteří jsou připraveni kritizovat kroky režimu s pomocí stejné argumentace, na stejných základech jako režim, a v paradigmatickém souladu s hodnoty a cíli deklarovanými samotným režimem. A nejen kritizovat, ale také shromažďovat velký počet příznivců jak v bezpečnostním aparátu, tak mezi početnými „dobrovolnickými“ formacemi.
 
Imperiální hydra, která byla v posledních dvou desetiletích vládou tak pečlivě pěstována a kultivována, je připravena pozřít svého pána. A důvod rozruchu mezi imperialisty je pochopitelný – zcela racionálně se domnívají, že současná situace je poslední šancí k realizaci jejich aspirací. A pokud nyní, podle Strelkova a spol., neuvrhnou statisíce a miliony mobilizovaných mužů do ohnivého pekla budování dalšího nabubřelého imperiálního státu, pak v krátkodobém horizontu Ukrajina posílí a spojí se se Západem v jeden blok, který s sebou potáhne i Bělorusko.
 
Pro každého opravdového imperialistu to znamená ten nejstrašnější trest – zůstat ve své zemi a nemoci ani pomyslet na další rozšiřování jejích hranic, a namísto toho se muset věnovat všednímu životu a práci a snažit se dát do pořádku to, co v zemi zůstalo celé, neporušené a nezkažené.
 
* Igor Strelkov / Girkin. Válečný veterán, penzionovaný plukovník FSB. Sehrál rozhodující roli v anexi Krymu a později ve válce na Donbase, kde koordinoval polovojenské jednotky samozvané Doněcké republiky. Je osobně zodpovědný za sestřelení malajsijského letu MH-17 a některé další válečné zločiny. Nějakou dobu působil jako ministr obrany DLR. Ruský imperiální nacionalista, podle nějž Ukrajina nemá právo na existenci (zásadně ji píše v uvozovkách s malým „u“). Provedení vojenské operace od začátku považuje za krajně zpackané a na svém Telegramu jej pravidelně kritizuje. Jeho inteligentní, čtivé a sžíravé analýzy jsou velmi populární.
 
Přeložila Lucie Sulovská
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!