Memento Tuckera Carlsona

Hvězda televize Fox News a moderátor nejsledovanější politické show v USA Tucker Carlson na Foxu končí. Může se to zdát zvláštní – Carlsona sledovalo průměrně dva a půl milionu diváků (občas i o milion více) a daleko za sebou nechával CNN, MSNBC a další. Jenže narazil. Vlastní chybou.

Dával totiž po prezidentských volbách v roce 2020 hodně prostoru tvrzením o tom, že elektronicko hlasovací přístroje byly zmanipulované a v případě jedné firmy (Dominion), že je kontroluje (zesnulý) venezuelský prezident Hugo Chavez. To soud přesvědčivě vyvrátil, ale aby toho nebylo málo, ukázalo, se že Tucker (stejně jako další hvězdy stanice i sám majitel Rupert Murdoch) tomu sám nevěřil. Dokládají to zveřejněné smsky. Tucker o Trumpově advokátce Sidney Powellové dokonce napsal, že je to totální cvok.

Proč to Tucker a ostatní dělali? Diváci to po nich chtěli. Diváci dostali to, čemu věřili nebo chtěli věřit. A kdo ví, jestli tu nebyl i neformální tlak zeshora. Sledovanost je sledovanost… Jenže firma Dominion stanici zažalovala a Fox nakonec souhlasil s tím, že zaplatí neuvěřitelných 787 milionů dolarů. A krátce poté Tucker skončil. Mimochodem, prakticky ve stejnou chvíli vyrazila CNN svou hvězdu Dona Lemona za sexistické chování.

Martin Weiss v Echu k celé kauze napsal: „Fox News nejsou jediné americké médium, které by šířilo naprosté bláboly, protože je jeho diváci chtěli slyšet. Moderátoři a novináři, kteří dva roky krmili své diváky přísliby, že Trumpa už co chvíli zavřou za spiknutí s Rusy, v tom nebyli o moc lepší. Fox ani není jediná stanice, která raději přistoupila na mlčenlivé finanční vyrovnání, než by obhajovala své zpravodajství před soudem. Třeba CNN se v roce 2020 vyrovnala s teenagerem Nickem Sandmannem, který se o rok dříve zapletl do hádky a demonstrace v centru Washingtonu a jehož média vylíčila jako zlomyslného rasistu.“

Ano, Fox News v tom není sama, ale to, co se stalo, způsobilo konzervativcům strašlivou škodu. Fox News byl příkladem konzervativního i byznysového úspěchu. Tucker Carlson byl mazaný, chytrý a charismatický moderátor, který přiváděl konkurenční stanice k šílenství. Ty mu často věnovaly hodně času ve snaze ho zesměšnit, jenže jediným výsledkem byl další růst popularity. Tucker byl prostý Američanům zkrátka blíž (i když si vydělával 35 milionů dolarů ročně, zdaleka nejvíc ze všech slavných moderátorů).  Bohužel,  pro sledovanost obětoval vše. Podporoval tezi o zmanipulovaných volbách, podkopával snahu pomoci Ukrajině, a divákům vždy a ve všem předkládal jen tu variantu jakékoliv situace, která je nejvíc rozčílí.

Ve spoustě věcí měl sice pravdu, ale to je teď jedno. Pověst máte jenom jednu. Teď je to vše v troskách a navíc hrozí, že část diváků Foxu odejde na radikálně protrumpovské platformy jako je třeba TV Newsmax. Budiž to mementem, že nehysterický konzervatismus se stejně jako se má neochvějně držet svých principů, má se držet i Masarykova „rozčilení není program“.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme