Marek Výborný: „Nebudeme stát v koutě“

„Pokud ale vznikl návrh tzv. manželství pro všechny, nemůže asi nikdo čekat, že my, co považujeme manželství za jedinečný svazek muže a ženy, svým způsobem posvátný institut, zůstaneme stát v koutě“, říká Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL k návrhu ústavního zakotvení manželství jako institutu muže a ženy.  

Co se to stalo vašim koaličním partnerům, že zase vytáhli tzv. manželství pro všechny? Člověk by řekl, že vstáváte s Ukrajinou a usínáte s inflací a cenami benzínu…

Tak asi jak kdo. Taky jsem přesvědčen, že nás a lidi trápí tisíc a jedna jiná věc než manželství pro všechny. Zcela upřímně říkám, že vést dnes tyto „kulturní války“ považuji za hluboce nešťastné. Všem nám to bere čas na řešení témat, která se bezprostředně dotýkají života občanů.

Kdo je hlavním motorem snah o tzv. manželství pro všechny“?

Nemám čas to sledovat. Včera jsme dokončili důležitou debatu nad vzděláváním dětí ukrajinských uprchlíků od září v našich školách. Systém musí být nastaven tak, aby to neovlivnilo kvalitu vzdělávání. Určitě tím motorem ale není nikdo z klubu KDU-ČSL. Abych byl ale spravedlivý, tak mám pocit, že jde výrazně i o téma části klubu hnutí ANO.

Bavíte se o tom na koaličních orgánech nebo neformálně mezi sebou?

Řekl bych, že velmi okrajově. Máme opravdu jiné starosti. Když se to téma poprvé někdy před 14 dny objevilo, na jednání K5 předsedů poslaneckých klubů jsme zcela v jednotě asi v posledních pěti minutách konstatovali, že nepovažujeme za rozumné, aby vznikal jakýkoli podobný návrh (včetně ústavní ochrany manželství), pod kterým by byli podepsáni koaliční poslanci. I předseda klubu Pirátů Jakub Michálek byl k této iniciativě velmi odměřený. Jako předsedové klubů vnímáme, že máme kupu jiných starostí. Stanovisko předsedů stran ale bylo takové, že v souladu s koaliční smlouvou má být ponechána v této hodnotové otázce svoboda svědomí každému poslanci zda a co podepíše. Toto rozhodnutí předsedů musíme samozřejmě respektovat.

Jaký je postoj KDU-ČSL? Není úplně snadné se v tom vyznat… 17. září loňského roku předseda strany Marian Jurečka pro Deník N řekl, že pro KDU-ČSL by bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Bez této garance lidovci prý ve vládě nebudou. Jak to dopadlo?

Postoj KDU-ČSL je zcela konzistentní. Manželství je pro nás svazek muže a ženy, a proto nepodporujeme a nepovažujeme za rozumné ukotvovat tzv. manželství pro všechny a tím tento svazek mající mimo jiné zcela jedinečný potenciál předávání nového života relativizovat. V tom panuje i naprostá shoda v poslaneckém klubu KDU-ČSL. Současně říkáme, že je na místě, abychom v souladu s programovým prohlášením vlády narovnali některé nerovnosti mezi registrovanými páry a manželi. Typicky např. okolnosti kolem Společného jmění manželů, dědických práv apod. Zdůrazňuji, že s výjimkou práva na adopce dětí. V tomto smyslu chceme děti chránit před jakýmikoli experimenty. Na tomto již pracujeme a kolega Jiří Navrátil se tomu jako garant věnuje. Není to ale úplně jednoduché a vyžaduje to čas. Budeme to konzultovat s Ministerstvem spravedlnosti, aby vše bylo připraveno opravdu legislativně kvalitně.

To by tedy mohlo vyjít vstříc těm, kteří prosazují tzv. manželství pro všechny. Nebo se pletu?

To je právě ukázka jisté míry pokrytectví a nepoctivosti, resp. toho, že různým aktivistickým skupinám nejde primárně o toto narovnání, ale o manželství jako takové. Tento náš postup, který máme ve vládním programovém prohlášení, odmítají, resp. ho považují z nedostatečný. Oni prostě chtějí manželství a tečka. Myslím ale, že až toto jako vláda a koaliční strany představíme, nalezne to v PS výraznou podporu. Mnoho poslanců v neformálních rozhovorech říká, že toto je ta správná cesta.

Koncem května tohoto roku předseda strany Marián Jurečka podle iDnesu řekl, že nebudete považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci vládních stran předloží návrh, který by umožnil manželství pro osoby stejného pohlaví. Potom ale podle Novinek řekl: „Myslím, že reálně může příběh skončit návrhem na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Může se stát, že do Ústavy projde spíše tato varianta.“ Prý návrh předložíte v příštích týdnech.

Na našem postoji se nic nemění. V hodnotových tématech jsme se v rámci koaliční smlouvy domluvili, že má být zachována svoboda svědomí pro volné hlasování poslanců všech koaličních klubů. Skutečně by bylo velmi nešťastné, abychom na tomto tématu štěpili vládní koalici. Pokud ale vznikl návrh tzv. „manželství pro všechny“, nemůže asi nikdo čekat, že my, co považujeme manželství za jedinečný svazek muže a ženy, svým způsobem posvátný institut, zůstaneme stát v koutě a nepřipomeneme, že relativizace těchto hodnot je pro nás těžko přijatelná. Ač mě nijak netěší, že se nevěnujeme naplno těm zásadním věcem, tak mlčet k tomuto nemůžeme. Ústavní ochrana manželství jako svazku muže a ženy, která hovoří výlučně o manželství nikoli o svazcích osob stejného pohlaví, je zde připravena již z minulého volebního období. S mým týmem jsme aktualizovali důvodovou zprávu, v které reagujeme i na veřejnou a ústavní debatu v posledních třech letech. Není to ale ani zdaleka téma čistě lidovecké. Tento přístup k manželství podporují i poslanci z řady dalších klubů. Nechceme zde s kolegou Markem Bendou a dalšími vést nějaké závody s druhou skupinou v tom, kdo co dříve podá. Někdy v příštích dnech návrh dokončíme, dáme k dispozici poslancům k podpisu a poté předložíme do legislativního procesu.

Jak vnímáte nálady ve Sněmovně?

Jsem přesvědčen, že současná sněmovna je celkově ještě více konzervativně naladěná než ta minulá. I proto je velmi pravděpodobné, že návrh manželství pro všechny se zde v tomto volebním období vůbec nedostane na program a k hlasování. Proto jsou všechny ankety, jak kdo bude hlasovat úsměvné a spíše PR. Paradoxně by vytažení tohoto tématu mohlo vést spíše k ukotvení manželství do Ústavy, což nevím, zda si iniciátoři úplně přejí… Ale na druhou stranu je to ústavní zákon, 3/5 většina i v Senátu… Za sebe říkám, že teď skutečně máme jiné starosti, kterým se máme věnovat.

Hlasování proti manželství pro všechny (pokud k němu dojde) je pro členy poslaneckého klubu KDU-ČSL závazné nebo je to na každém jednotlivém poslanci?

Jak jsem uvedl, žádné schvalování v této sněmovně nepředpokládám. Jinak ale nemám informaci, že by ten návrh chtěl někdo z našeho poslaneckého klubu podpořit. Máme ale v těchto hodnotových tématech velký respekt ke svobodě svědomí každého poslance. Nedovedu se představit, že by to zde neplatilo.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!