Manželství pro všechny: Hlasování v prvním čtení

Návrh stejnopohlavních manželství a změn občanského zákoníku s tím souvisejících, jak jistě čtenáři zaznamenali, prošel ve čtvrtek 29. června 2023 ve sněmovně prvním čtením. V něm trochu zjednodušeně může sněmovna již za mimořádných okolností zrychleně schválit návrh zákona (tzv. legislativní nouze), návrh zamítnout, vrátit k dopracování. Jestliže nenastane žádná tato možnost, pak se posouvá do druhého čtení k posouzení výborům a reálně se o přijetí zákona hlasuje spolu s pozměňovacími návrhy ve čtení třetím.

V případě dnešního prvního čtení byl podán návrh na zamítnutí Zdeňkem Kettnerem (SPD) i na vrácení k dopracování Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL). Oba návrhy byly neúspěšné a návrh zákona tak byl přidělen výborům. V prvním případě bylo přítomno 141 poslanců (kvórum 71 hlasů): návrh podpořilo 58 poslanců (u ANO 17 z 47, ODS 18 z 21, STAN 0 z 28, KDU-ČSL 8 z 13, SPD 15 z 15, TOP 09 0 z 13, Piráti 0 ze 4). U druhého návrhu bylo přítomno 139 (kvórum 70 hlasů) a na jeho schválení chybělo šest hlasů. Hlasování u jednotlivých stran bylo: u ANO 20 z 47, ODS 21 z 21, STAN 0 z 28, KDU-ČSL 8 z 11, SPD 15 z 15, TOP 09 0 z 13, Piráti 0 ze 4.

Při obou hlasováních se tak potvrdilo, že nejprogresivnější úderkou jsou STAN, TOP 09 a těch několik Pirátů, jejich protipólem byla jednotně SPD a ve druhém případě i ODS. ANO nic moc nepojí krom poklonkování Babišovi, jak se ukázalo i na těchto hlasováních (Babiš nebyl přítomen, tak ještě u nich uvidíme). A lidovci už nejsou zjevně nejsou tou stranou, která je jednotná alespoň ještě v hodnotových otázkách. U nich proti oběma návrhům hlasovali Michael Kohajda, Miroslav Zborovský a Tom Philipp (na sociální sítích se k návrhu zákona veřejně hlásila i ve sněmovně nepřítomná Marie Jílková), u prvního návrhu pak ještě Jiří Navrátil a David Šimek. Aby všemu nasadili korunu, tak ačkoliv obě hlasování dělilo několik chvil, při druhém hlasování o Navrátilově návrhu již nebyli poslanci Antonín Tesařík a sám předkladatel Jiří Navrátil (sic!).

Jelikož se následně jednalo i o ústavním zákonu o ukotvení manželství coby svazku muže a ženy (o tom za chvíli), pak oba dva zmíněné návrhy poslanců Kettnera a Navrátila nepodpořilo sedm poslanců, kteří se podepsali pod zmíněný návrh ústavního zákona. Jednalo se o Vlastimila Válka (TOP 09), Miroslava Zborovského, Toma Philippa (KDU-ČSL), Miloslava Janulíka, Alenu Schillerovou, Roberta Stržínka a Milana Wenzla (ANO). V jednom z těchto dvou hlasování pak návrh nepodpořili Karel Rais, Margita Balaštíková, Marek Novák, Hubert Lang (ANO) a Renáta Zajíčková (ODS).

Na dnešním jednání chybělo přibližně 70 poslanců, přičemž chyběli takřka všichni poslanci – členové vlády krom Víta Rakušana (STAN), Vlastimila Válka a Ivana Bartoše (Piráti). Nic tedy snad nemusí být ještě rozhodnuto. O tom by snad mohlo nasvědčovat i následné projednávání zmíněného ústavního zákona, kdy v prvním čtení byl neschválen návrh na jeho zamítnutí od Kláry Kocmanové (Piráti). Ze 131 přítomných bylo pro 37, všichni ze STANu, TOP 09 a Piráti.

,,Jedna věc vyžaduje nezměrnou odvahu: HLÁSAT SAMOZŘEJMOSTI!“ – G. K. Chesterton

Autor je politolog.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme