Maminka v kostýmku ohřívá sojové párky

Tak jako každý jiný den, i včera rozvířilo hladinu stojatého rybníčku českých sociálních sítí několik světodějných témat s dvoudenní expirací. Mezi ta, která zjitřila zejména názorovou platformu nalevo od Lenina, patřil vizuál KDU-ČSL „Rodina i kariéra už nejsou tabu“.

Kromě toho, že ženy mají vařit výhradně v kalhotovém kostýmku a nad sporákem s dítětem na ruce vyřizovat hovor s NASA, jím lidov(eck)ý kreativec chtěl patrně sdělit, že křesťanští demokraté v Podřipsku podporují slaďování rodinného a pracovního života. To, že tristní výsledek nejvíc ze všeho připomíná scénu ze sitcomu, má několik příčin.

Tou nejvýznamnější je fakt, že dost dobře nelze věřit v nezastupitelnost rodičovské, a ano, primárně mateřské péče v raném dětství, a současně podporovat práci matek osmnáctiměsíčních dětí. Pojďme si tedy nastínit, jaké měl kreativec možnosti:

  1. Matka je v práci, o dcerku se stará otec. Nic to neřeší, situace je úplně stejná, jenom se změnilo pohlaví toho, kdo do práce nadále chodí a kdo tu svou na čas přerušil. Vzhledem k přetrvávající nerovnosti v odměňování mužů a žen tím rodina taky přišla o nějaké peníze. Otec, před třiceti lety v duchu nejčernějších progresivistických snů vychovaný matkou, se snaží kopírovat její know-how, jediné, které zná. Nesoulad mužské mentality a kulturně hluboce ukotvených vzorců chování k batolatům působí stres jemu, dítěti i matce, která z práce volá třikrát do hodiny. V druhém plánu vizuálu vidíme poletující motýlky, švitořící ptactvo a kvetoucí bílou orchidej.
  2. Matka sedí u pracovního stolu z leštěného ořechu a pěstěnými nehty ťuká do počítače smlouvu na nákup deseti atomových ponorek. Oknem za ženinými zády vidíme jesle, kde její ani ne dvouletá dcera radostně komunikuje s tetami a dalšími odloženými dětmi se separační úzkostí. V pozadí je ladovské návrší s kostelíkem a malebným hřbitůvkem. V prvním hrobě zleva od vstupní branky rotuje Zdeněk Matějček.
  3. Matka si najala slečnu na hlídání. Ta si s holčičkou uprostřed místnosti hraje se stavebnicí; zrovna z barevných kostek Lega a lesklých figurek koníků a pejsků skládají pochod Prague Pride. V druhé půlce vizuálu vidíme maminku za pokladnou v Bille, jak šťastná a rozesmátá osmou hodinu tahá přes skener mražená kuřata a dvoulitrový Braník. Večer ke svému celodennímu výdělku dvě stovky přidá a výslednou částku odevzdá najaté au pair, která s její dcerkou trávila ten nejdůležitější čas v životě. Alespoň holčičku večer se slovy „Bodíky sbíráte?“ láskyplně uloží, aby si s ní vytvořila pevné pouto.
  4. Matka má zkrácený úvazek, který může navíc realizovat formou home office. Svých šest hodin práce tedy odbývá mezi osmou večerní, kdy holčičku uloží, do půl třetí do rána, kdy jí končí šestihodinová pracovní doba. Mohla by jít teoreticky spát už ve dvě, ale po čtyřech a půl hodinách má zákonnou půlhodinovou přestávku na jídlo a odpočinek, takže v půl jedné si dá Bún bò Nam Bô – na stole můžeme dosud vidět použité hůlky. Fotograf ženu zastihl právě ve chvíli, kdy do šanonu založila poslední fakturu. Je teplá letní noc, žena má proto otevřené dveře na balkon. Na nebi nad sídlištěm chvějivě září Velký vůz.

Z uvedených příkladů je asi zřejmé, s čím se tu potýkáme, a to něco je vegetariánský párek. To není vtip, to fakt existuje. Vypadá to úplně jako tradiční párky, akorát je to na bázi seitanu (pšeničného lepku) a tofu (sražené sojové mléko). Stojíte nad tím v nějakém tom bio obchodě a hlavou vám táhne řada kacířských myšlenek. Proč proboha někdo potřebuje, aby lepek a soja vypadaly jako maso ve skopovém střívku? Buď maso chci, a pak si ho dám, nebo ho nechci a pak nemám potřebu ho kašírovat. S tou prací matek dvouletých dětí je to stejné. Buď ji z mnoha psychologických, sociálních a jiných důvodů odmítám, jak to lidovci dlouho deklarovali, a pak nevyrábím letáky, kde matky vaří v manažerském stejnokroji. Nebo ji podporuju, a pak si dám na leták jesle. Tohle lavírování je nedůstojné, nemůže z něj vzejít než paskvil a lidovci to za něj dostali právem sežrat.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč