Máme ještě právo na soukromí?

Stát stále častěji a hlouběji zasahuje do soukromí svých občanů. To, co bylo kdysi hájemstvím totalitních režimů, dnes vyvolává nanejvýš lhostejné pokrčení ramen, a to i v demokraciích milujících svobodu. Kde je však hranice? Když Švýcarsko nyní diskutuje o zveřejnění typu vytápění každé budovy, tak rozumná míra už možná byla překročena.

Správa kantonu Luzern zveřejnila na internetu mapu, která pro všechny budovy – soukromé i veřejné – poskytuje informace o tom, zda typ použitého zdroje tepla, je „obnovitelný“ nebo „neobnovitelný“.

Opatření je prý nezbytné „pro analýzu energetické spotřeby budov a pro snížení emisí CO2 z celkového počtu 68 000 budov v kantonu“, jak úřady toto opatření zdůvodňují. Není však jasné, proč pan Müller musí nutně vědět, jak topí Schmidtovi odvedle.

A nezůstává jen u toho

V Lucernské komunitě Hochdorf byla zahájena klimatická iniciativa „Hochdorf vytápí obnovitelné zdroje – od roku 2030 ještě více“. Návrh (ze kterého by měl mít Robert Habeck velkou radost) požaduje, aby bylo vytápění naftou a plynem nejpozději do roku 2030 zcela zakázáno. Nařízení by se pak mělo vztahovat jak na nové instalace, tak – a to je důležitý rozdíl oproti německému „Heiz-Hammer“ – na ty stávající. Kvůli tomu vedl tento návrh obecní radu v Hochdorfu a luzernský kantonální soud k domněnce, že takové nařízení porušuje právo na vlastnictví a existenci, a proto iniciativu odmítli. Spolkový soud je však toho názoru, že žádost je za určitých okolností přípustná – jako je například poskytnutí státního financování.

Jak je ve Švýcarsku v podobných případech obvyklé, rozhodnutí nyní záleží na voličích. Hlasování je plánováno na 26. listopadu 2023 a místní správa nedávno předložila kompromisní návrh. Ačkoli už nechce měnit obsah iniciativy, její realizace by se měla stát povinnou až od roku 2040.

Kromě toho se bude koncem tohoto roku hlasovat o druhé iniciativě s názvem „Hochdorf je připraven na vozidla s nulovými emisemi“. K tomu předložilo i místní zastupitelstvo protinávrh, který staví na „motivaci místo nátlaku“.

Vyzkoušejte na příkladu:

Návštěvníka, který klikne na tzv. „ Webovou mapu zdrojů energie pro vytápění“ pro kanton Lucern, přivítá následující informace: „Všechna data budov pocházejí z registru budov a bytů (GWR). Pokud jste objevili nesprávné informace o budově, můžete to nahlásit kantonu. Klikněte na dotčenou budovu a pak na odkaz na ohlašovací formulář ve spodní části informačního okna.“ Nemusíte ovšem nahlásit jen vaši vlastní budovu.

Z němčiny přeložil a upravil Milan Šimoník (zdroj). Se souhlasem převzato ze simonik.net

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!