Máme fandit Navalnému?

Během rusko-gruzínské války v roce 2008 podporoval Navalnyj ruskou intervenci. Požadoval vyhoštění Gruzínů z Ruska a navíc je označil pohrdlivě za „gryzuny“ (hlodavce). Když Putin anektoval Krym, uznal, že jde o porušení mezinárodního práva, ale dodal:  „Krym je náš.“ S tím, že pokud by měl tu moc, poloostrov by Ukrajině nevrátil.

Takže mám k Navalnému pár otázek pro české liberály:

Opravdu platí, že nepřítel našeho nepřítele (v tomto případě Putina) je náš ne přítel, ale rovnou klon?

Pamatujete si na barmskou nositelku Nobelovy ceny míru Su Ťij, která jako premiérka obhajovala etnickou čistku 700 000 muslimských Rohingů?

Pamatujete si na pohoršení z iránské tajné služby SAVAKu  v době šáhova režimu? A to, jak třeba ve Francii byl svého času ajatolláh Chomejní za hvězdu, protože byl proti tomu zlému SAVAKu?

Co myslíte, i kdyby Navalnyj s nelegální anexí Krymu nesouhlasil, mohl by to veřejně říct? Co by mu to dalo? Většina Rusů volá „Krym naš“, taková je realita. Kdyby se proti tomu postavil, nikdy by neměl ani trošku šanci na to, získat moc.

Navalnyj není žádný prvotřídní demokrat. Což ale neznamená, že proti Putinovi to nebude z našeho hlediska upgrade. Rusko se nestane liberální demokracií, pokud Navalnyj z vězení napochoduje na křídlech revoluce rovnou do Kremlu. Ale může být o něco snesitelnější.

Alexej Navalnyj je potenciální saudský korunní princ  Mohammed bin Salmán v ruské verzi. Reformátor, který udělá třeba jednou z Ruska snesitelnější místo pro místní a o něco méně nebezpečnou zemi pro nás. Ale neočekávejte zázraky. Dokud bude mít Rusko elektorát, jaký má, dokud tam budou mocenské struktury, jaké jsou, bude pro nás hrozba. Ano, vražda Džamála Chášukdžího byla ohavná. Věznění aktivistek za něco, co už není ilegální, taky není fajn. Jejich mučení je skandální. Ale přesto je dnes, v únoru 2021 Saúdská Arábie mnohem lepším místem k životu a mnohem bezpečnějším státem pro své okolí včetně Západu, než v lednu 2016. A podobně se může změnit pod Navalným jednoho dne Rusko. Bude to o něco méně ohavný režim, který dá svému okolí třeba aspoň trochu vydechnout a svoje vlastní obyvatele přestane tak týrat. Což je fajn, je to lepší, než to, co je tam teď.

Ale neprojektujme si do Navalného o nic většího demokrata, než do saúdského korunního prince. Nejsou to demokrati, jsou to lidé, kteří (potenciálně, v případě Navalného) mění nebezpečné země v země o něco méně nebezpečné.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!