Malý sloupek o Velikém týdnu

Na křesťany zahraniční čeká peklo po smrti. Na křesťany české každý rok. Každý rok ve stejnou dobu. V období Velikého týdne. V období Velikonoc. Jakkoli na začátku zimy s nimi většina drží basu, nyní je nechává ve štychu. A nelze se divit. V prosincové selance je Ježíš mimčo. Ježíšek. Nádherný. Rozkošný. A zvláště tichý. OK. Dumlá, cumlá, štrachá, řve a tak. Ale neartikuluje. Nehovoří. Tudíž ani nekáže. O ničem, o nikom, k nikomu. Pohoda.

Jenže ta pohoda z nějakého pošahaného důvodu vezme za své o třicet let později. Z Ježíška je Ježíš… Kdo se o to prosil?! A Ježíš artikuluje. A jak! Sype z rukávu jednu storku za druhou. To by ještě šlo. Akorát že… No on hrdinou každé takové storky je posluchač. Zcela konkrétní a zcela každý. No a problém hrdiny je, že musí dělat hrdinské věci. A ty hrdinské věci, jakoby naschvál, Ježíš neponechává náhodě, pojmenovává je: pravdivost, statečnost, pokora, spravedlnost nebo, potěš koště, milosrdenství. A jako důkaz, že neblafuje, tyhle věci sám dělá. A nejen. Aby tomu nasadil korunu (trnovou korunu!), usmyslí si za ně ručit životem. Vlastním! Chápete to?! A dokáže to. Takže těžko vinit Ježíše z kibicování. Ale co s tím? Co s Ním? Následovat Ho? Taky možnost. Hned za tou, kdy se demokraticky usneseme, že zůstal betlémským mimčem. Na věky věků. Amen. Sice přijdeme o další (kolikátý už…?) duchovní svátek, avšak na Vánoce si všecičko vynahradíme. Kapišto?

Jasný, na druhou stranu… Krucinál, na jakou druhou stranu zas?! Ono by se na tom jaře přece jen něco slavit mělo. Čekání na osamělé Vánoce se táhne. Co takhle svátky jara? Dyť je jaro… Vejce, maketky kuřátek, vejce, čokoládoví zajíčci, vejce, pohledy s přáním PŘÍJEMNĚ PROŽITÝCH SVÁTKŮ JARA, vejce. Pro Pána Boha, hlavně žádný kříž! Co když to bez něj někdo nedá? Bez čeho? Toho kříže. Na rovinu: jsme svobodná země. Nábožensky se má právo realizovat každý občan. Soukromě. Obtěžujeme snad my cizí lidi vlastním životním stylem? A co ty vejce? Ty musí být. A proč jako? Protože tradice. Jaká? No křesťanská! No proto…

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!