Malý sloupek o „pragmatismu“ a pragmatismu

Zdroj: https://war.ukraine.ua/photos/

Na straně odpůrců pomoci České republiky Ukrajině usadil se postoj nazývaný svými „apoštoly“ pragmatismem.

Podle něj sice Ukrajina byla agresivně Ruskem napadena, ruská vojska páchají na ukrajinském lidu nejhorší (ne)myslitelné zločiny, ale co…? Svět přeje neurvalejšímu. Mocnost (jaderná k tomu) si prosadí, co si zamane. A když setrváme v obraně práva, zvostanou nám oči pro pláč a nezaplacené složenky. Taková je realita, opak nechme pohádkám.

Podle osvícenské legendy pronesl ateistický filozof výrok zhruba ve znění: „Nevěřím v Boha. Ale chci, aby věřil můj krejčí. Je tak menší šance, že mě okrade.” Pohádky drží v člověku víru ve vítězství dobra, jakkoliv jejich scénáři realita neodpovídá. A spolu s tím v člověku drží odhodlání k dobru přispívat, jakkoliv dobré skutky stojí (o tolik) více úsilí. Až po rovinu (sebe)obětování.

Představme si alternativu: společnost, v níž vše je pozitivní pouze natolik, nakolik je vykalkulované. A v níž člověka od scestí chrání leda obava před šatlavou. Tuto společnost slovem „pragmatická“ popsat těžko. Vždyť těžko ji popsat již slovem „společnost“. Její členové odbývají své existence v té míře strachu a nedůvěry ke komukoliv, která nedopřává vzniku nejosobnějšího funkčního svazku. Každý za každým tuší padoucha. Každý každého v padoušství utvrzuje. A každý s každým padoušsky nakládá.

Kdo z titulu takovéhoto „pragmatismu“ nutí naši vládu krádeže ukrajinských území Ruskem uznat, a přitom ruská zvěrstva na nespočtu ukrajinských rodin odmávnout coby „technický detail“, nutí nás všechny k něčemu ještě závažnějšímu. K prosazování vize světa, kde vztahy mezi státy či národy plní sen sériového, resp. masového vraha o beztrestnosti a volném výběhu. To je pro Českou republiku pragmatické??

Praktické výhody z účasti na zlu se přeceňují. Kdo koná zásadově a uspěje, výskne si: „Sláva!“ Neuspěje-li, kvituje: „No nic, aspoň hraji fér.“ Ale kdo se vydává odvrácenou stranou, sotva se při debaklu konejší: „No nic, aspoň jsem sviňská sketa.“

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme