Malý sloupek o Petru Fialovi

Premiér Petr Fiala pronesl novoroční projev. K jeho obsahu i stylu nedodám příliš: pokojně důrazným akcentem popsal bolavá místa Česka 2022. Shrnul příčiny, kterým neuzmul složitost (protože ji holt mají) a vyvaroval se slibu laciných všeléků. „Složité problémy přece nikdy nemají jednoduchá řešení,“ zacituji si ministerského předsedu.

To přepísknul. Je-li jedna jediná věc, kterou nesmíte Čechu upřít, „i kdyby na chleba nebylo“, pak je to spalující touha po jednoduchosti politických řešení spjaté s brzkou dostupností jejich provedení. Komplexitu světa milujeme jako Sicilián transparentní účet. „Složité problémy“ v Česku neexistují. A pakliže se vyskytnou (asi neblahou konstelací vesmírných těles), lze je do 48 hodin zaručeně vytěsnit. Vytěsnit vytěsněním univerzálně vinných darebů. Technická poznámka: univerzální dareby nezapomenout rotovat. Ne každému náleží schlamstnutelná výsada ustavičně přičitatelných vin. Od srdce zdravím naše byvší krajany mateřštiny německé…

Stávající premiér navzdory excelentnímu vzdělání patrně nechápe, kdo je pro nás Čechy modelový politik – kříženec prodejce z teleshoppingu a kmenového šamana. S tím prvním „státníka na klíč“ pojí „soft skill“ prodat zákazníkovi (občanovi) totální aušus za nemravnou částku, avšak jako bonus k němu přibalit ujištění, že nic dalšího od života nepotřebujeme. S tím druhým mumlavost, jíž sice nikdo mezi Aší a Jablunkovem nepronikne, ale na tom nesejde. Na čem sejde, je, že se tak „vykomunikuje“ zahnání zlých duchů i, dá-li Perun, cen energií. Nebo není snad bohem hromu a blesku?

Pro pana profesora Fialu po politologicku: Češi nemají volební systém. Češi mají volební magii. S pravidelně podlamovanou pověrou, že veškeré potíže nakupené za poslední čtyřletí odčaruje kouzelný proutek upletený černokněžníky Českého statistického úřadu z čerstvě natrhaných oficiálních volebních výsledků.

Kdo tuto pověru trpělivou, všední a mimořádně názornou osvětou z kadeří našich úvah vyčeše, stane se moderním věrozvěstem. Úspěšným zvěstovatelem důvěry v zastupitelskou demokracii – vládu často náročnou, někdy nudnou, přesto vždy nejlepší možnou. Bude jím PF?

PF 2022

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkuje