Malý sloupek o obstrukcích

Sněmovní obstrukce SPD dirigované Tomiem Okamurou se staly charakteristickým rysem dosavadního (zatím kratičkého) volebního období. SPD jimi cílí na tři terče: rozložit vládu, získat nové voliče, pojistit si své staré. Hra jako stvořená pro bodovou osnovu:

  1. ROZKLAD VLÁDY. Slabinou pětičlenné koalice je pětičlenná koalice. Tolik třecích ploch! Pokud jste normální opoziční politik usilující o moc, vyčkáte chvíle, kdy vzájemné škorpení dostoupí slibné nesnesitelnosti… a cvrnknete. „Minimax“. Za minimum námahy maximální výtěžek. Pokud jím nejste (normálním opozičníkem), oblehnete vládu vyčerpávajícími (i pro vás) naschvály od první vteřiny po jejím jmenování. V brzy obležené vládě se brzy rozhostí psychologie obležené pevnosti, kde jdou rozdíly mezi „obránci“ stranou. Bodejť by ne, když doráží zvenku „ten šílenec“.  

 

  1. NOVÍ VOLIČI. České voliče spojuje (často) střední třída. A českou střední třídu tmelí (často) maloměstský vkus. Abyste sesbíral její náklonnost, nemusíte nevyhnutelně citovat bez přípravy Tomáše Akvinského, využívat abonmá do Státní opery, o sobotách zachraňovat včelí úly. Musíte však nevyhnutelně vyzařovat dojem, že to vše zastat můžete. Obstruující poslanci SPD zanechávají zdání jaksi „alternativní“ – teenagerů s krizí středního věku, kterým rodiče odjeli na dovolenou, a tak mají výrostci na řadu nocí barák sami pro sebe. Akorát že v „baráku“ ještě sídlí Poslanecká sněmovna.

 

  1. STAŘÍ VOLIČI. Zkratka SPD znamená „Svoboda a přímá demokracie“. Notorický volič SPD netíhne láskou nezměrnou k demokracii zastupitelské, parlamentní. Vnímá ji zlopověstně. Na základě myšlenky: v parlamentu se hodně žvaní a málo maká pro lidi. Až objeví, kdo je toho času vrchní žvanil… Parafrází hlášky z filmu Vesničko má středisková: „To neděláš dobře s tou obstrukcí, Tomio.“

 

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!