Malý sloupek o mladých komunistech

Tempo dějin po roce 1989 diktoval úprk za Západem. Rozvedeno: vytrvalostní sprint Čechů vstříc tomu, čemu se říkalo „západní úroveň“ nebo prostě „úroveň“. V kulturní oblasti nás od úrovně dělily dvě závěrečné položky: správná výslovnost slova gnocchi a mladí komunisté. Předsjezdové víření uvnitř České pirátské strany díky politickému školení mužstva na téma „demokratický komunismus“ ukázalo, že si druhou položku můžeme spokojeně odškrtnout. Spokojeně…

Tak určitě. Kalendářně mladé komunisty jsme nějaké měli. Vyjma údajů v rodných listech se víceméně nelišili od komunistů ostatních – seniorních. Vyzařovali útlé sebevědomí, zahořklost a sladce vzpomínali na husákovské včerejšky, ačkoliv je pro svůj pulčí věk nemohli pamatovat… Přihlášením se ke komunismu nezapočali revoluci, ale dokonali rezignaci. To byli staří mladí komunisté.

Když mluvím o mladých komunistech, myslím ty, které měly dosud k mání pouze nejrozvinutější státy. Osvícené absolventy pokrokových univerzit (a naopak). S uvědoměle proletářským kádrovým profilem „otec notář, matka podílnice v reklamní agentuře“. S nohou přes nohu při usrkávání jakostní arabiky v košilce lidového střihu Dolce & Gabbana vás málem přesvědčili, že v Československu před rokem 1989 žádný komunismus neexistoval. A že Gustáv Husák byl v jádru kapitalista jako řemen. Komunismus je podle nich o svobodě. A „jejich“ komunistická společnost bude stát na dobrovolné bázi.

Když část nad tou „jejich“ společností dobrovolně nezajuchá, poté…? Poté po dobu „přechodně nutnou“ povolat ke kormidlu lidi (osvíceně pokrokové, pokrokově osvícené lidi…) obětující se přijetím i výkonem (hlavně výkonem…) zvláštních pravomocí pro revoluci ve prospěch všech. Solidárně všech! I ve prospěch toho nejtmářštějšího blouda, co zabedněným prodléváním v buržoazních stereotypech netuší, jak by mu prospěla… revoluce, pěkná revolucička. Šikovná šikne se pádná ručička…

A ti osvíceně pokrokoví, pokrokově osvícení lidé se zvláštními pravomocemi… Lenin 2.0? Lenin, Mao, Fidel… Podstatné je, že už se zdravým, autenticky demokraticky komunistickým, jádrem.

A ta přechodně nutná doba potrvá baj voko jak dlouho? Přechodně nutně dlouho…

Teď ještě ty gnocchi.

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!