Malý sloupek o české zahraniční emotice

Co řekne maloměstský intelektuál v České republice o volební kampani, chce-li něco říct, leč nemá co? „Je mi líto, že tuzemské politické elity nedostatečně reflektují relevantní zahraničněpolitická témata.“ Mně je líto, že se můj děda nedožil účasti Slavie v Lize mistrů. Kamarádovi je líto, že své platonické dívce ze střední nevyzradil své skutečné tužby. Jakým duševním interiérem se ale musí skvět týpek, v němž zažehne nejpalčivější pocity nedomrlý zájem rybničního rákosí o Pacifik?

Upřímně. Bohu dík za apatii! Když český politik „reflektuje relevantní zahraničněpolitické téma“, více než experta pro mezinárodní vztahy zaneprazdňuje rodinného terapeuta. Zpod kdejaké fráze se ozývá: „Ve čtyřech letech si rodiče pořídili bráchu, náhle jsem o lásku soupeřil.“ Případně: „V mých deseti se naši rozvedli, fotr pak řešil akorát mý vysvědčení.“

Je nedomazlený. (Jako kdekdo.) A útrpnou štreku do adoptivní náruče nesmí zabalit. Ne dnes. Snový Tatínek vyzerá k mání…

Rozdíly panují v otcovských projekčních plátnech, a to ve vazbě na povahy odstrčených děcek zachumlaných do dospěláckých obleků. Klidnější, vyjednavačské osobnosti větří domazlení volnomyšlenkářským taťkou EU/NATO. Naturely divočejší, dominantní i submisivní čenichají tuplovanou klasiku pantáty s bičem made in Russia/China.

Aby nedošlo k mejlce: nesypu s EU/NATO a Ruskem/Čínou stejnou lajnu. Členství v EU/NATO nemá v našem „teď a tady“ kloudnou alternativu. Odpověď na proč však neleží v krajině patosem ojíněných ideálů. Proč? Protože bez obojího členství skončíme na huntě a na ohništi uprostřed společensky stabilní jurty vždy nějakého čingischána. Jak prosté, milý voliči.  

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

P.S. A poněvadž jsme Češi, cítíme logicky v rukávu třetí cestu. Pavizi stáčenou jistým (momentálně vládním) hnutím. Podle něj nakupený domazlovací deficit zkrouhne pre všetkých pán predseda. Tři úkoly po pohádkovsku splnit račte: zavřené oči, zavřená ústa a pojednou nastevřená dlaň – na podzim, s tajemným lístkem. Sdílejte, než to zakážou!

Autor je profesí právník, ve volném čase básník.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!